Vendimi i abortit në Poloni: Protestuesit prishin shërbesat e kishës

Evropë

Vendimi i abortit në Poloni: Protestuesit prishin shërbesat e kishës

Më: 25 tetor 2020 Në ora: 20:45
Foto

Protestuesit kanë ndërprerë shërbesat e kishës në të gjithë Poloninë në shfaqjen e fundit të pakënaqësisë kundër ndalimit pothuajse total të gjykatës për abortin, raporton BBC.

Protestuesit u ulën dhe mbajtën banderola pro abortit, duke ndërprerë meshën e së dielës në disa kisha.

Protestat konsiderohen të pazakonta në një vend ku kisha katolike ka ndikim të madh.

Ata ndjekin një vendim nga gjykata e lartë e Polonisë se përfundimi i jetës së një fetusi të deformuar është antikushtetues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat