Të kërkosh nga politikanët e BeH-së luftë kundër korrupsionit është si të kërkosh ruajtjen e pulave nga dhelpra

Evropë

Të kërkosh nga politikanët e BeH-së luftë kundër korrupsionit është si të kërkosh ruajtjen e pulave nga dhelpra

Nga: D.G. Më: 26 tetor 2020 Në ora: 09:11
Matthew Palmer

Të kërkosh nga politikanët e BeH-së që të kujdesen për korrupsionin është pothuajse njësoj sa t'u kërkosh dhelprave t'i ruajnë pulat, tha zëvendës ndihmës sekretari i shtetit i SHBA-së dhe përfaqësuesi Special për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer.

Ai e deklaroi këtë në kuadër të një tubimi të organizuar nën kujdesin e ambasadës së ShBA-së në BeH.

Ambasada e SHBA-së në BeH ka postuar në profilin e saj në Tëitter një video të panelit, në të cilin Palmer flet për korrupsionin.

- Korrupsioni është i kudondodhur dhe ha idin e Bosnjë-Hercegovinës. shoqërisë. Nuk mund ta luftoni të vetëm kundër korrupsionit, por ka gjëra që mund të bëni, si organizimi kundër korrupsionit. Gjëja më e rëndësishme është thirrja e politikanëve për llogari përmes kutive të votimit - deklaroi ambasada e ShBA-së në BeH.

Duke iu drejtuar audiencës, Palmer theksoi se ata duhej t'i bënin politikanët përgjegjës me fuqinë e zërit të tyre.

- Ne do të bëjmë atë që mundemi. BeH-ja nuk do të përparojë në rrugën e saj evropiane në asnjë mënyrë kuptimplotë derisa të marrë hapat themelorë për të luftuar korrupsionin publik. Shërbimi publik duhet t'i shërbejë publikut, nuk duhet të jetë mjet për pasurimin e vetvetes ose pasurimin e anëtarëve të familjes. Kjo duhet të jetë diçka që ju e bëni në frymën e së mirës publike - theksoi Palmer.

Ai shtoi se korrupsioni është një problem i madh në BeH dhe se është prioritet për Shtetet e Bashkuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat