Komersant: Me vizitën e Lavrovit në Ballkan, Moska dëshiron të ruajë ndikimin e saj në rajon

Evropë

Komersant: Me vizitën e Lavrovit në Ballkan, Moska dëshiron të ruajë ndikimin e saj në rajon

Nga: D.G. Më: 26 tetor 2020 Në ora: 12:24
Sergej Lavrov

Me vizitën e ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov në Ballkan, Moska po përpiqet të ruajë ndikimin e saj në rajon, duke përdorur mbi të gjitha marrëdhëniet speciale me Serbinë dhe Republikën Sërpska, shkruan e përditshmja e sotme e Moskës Komersant.

Komersant shkruan se vizita e Lavrovit vjen në një kohë kur BE-ja ka paralajmëruar plane ambicioze për të investuar deri në 20 miliardë euro në rajon dhe Komisioni Evropian po alokon nëntë miliardë euro për projektet e Ballkanit deri në 2024.

"Plane të tilla ambicioze janë bërë një konfirmim realist i qëllimit të BE-së për të forcuar praninë e saj në rajon pas disa vitesh vë etë-përjashtimit de facto nga çështjet e Ballkanit," shkruan Kommersant.

Gazeta përkujton se Lavrov do të vizitojë Greqinë, BeH dhe Serbinë dhe vlerëson se megjithëse axhenda e këtyre vizitave është e ndryshme, ato ende kanë një karakteristikë të përbashkët, transmeton "Danas".

Gazeta thekson se ekspertët rajonalë e lidhin kuptimin e turneut ballkanik të Lavrovit me këtë faktor.

"Ballkani është prioritet i rëndësishëm gjeostrategjik për Rusinë, e cila synon të përfitojë nga vakumi i tanishëm relativ, kur shumë vende të Ballkanit nuk i janë afruar ende shumë BE-së," citoi gazeta gazetarin e "Jutarnji list"-it kroat, Vlado Vurushiq.

Vurushic i ka thënë gazetës se Rusia po zbaton strategjinë e saj Ballkanike kryesisht përmes Serbisë, të cilën ajo e konsideron një "partner kryesor në rajon".

Komersant shkruan se Lavrov ka shumë tema për të shqyrtuar gjatë vizitës së tij në Beograd.

"Pyetja kryesore është se në çfarë mase kryetari (serb) Aleksandar Vuçiq është i gatshëm të vazhdojë të jetë partneri strategjik i Rusisë në rajon, me vepra, jo me fjalë," shkruan gazeta.

E përditshmja kujton se Vuçiq nënshkroi një marrëveshje mbi normalizimin e marrëdhënieve ekonomike me Kosovën në Uashington në fillim të shtatorit, duke shtuar se zbatimi i saj mund të ketë "pasoja serioze gjeopolitike, duke dobësuar varësinë e Serbisë nga gazi rus dhe duke siguruar që Beogradi dhe Prishtina të bashkohen me sistemin e sigurisë të kontrolluar nga ShBA-ja."

Gazeta shton se Beogradi bëri një "gjest të qartë ndaj Moskës" javën e kaluar, kur konfirmoi se po hapej një zyrë përfaqësuese e Ministrisë Ruse të Mbrojtjes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat