Maas i quan sulmet e Erdoganit ndaj Macron "të ulëta dhe të cekëta"

Evropë

Maas i quan sulmet e Erdoganit ndaj Macron "të ulëta dhe të cekëta"

Nga: Sherif Ramabaja Më: 26 tetor 2020 Në ora: 15:35
Heiko Maas

Fakti që Rexhep Tajip Erdogan këshilloi Emmanuel Macron që të ekzaminohet gjendja e tij mendore gjatë fundjavës është një "ultësi e re" për Ministrin e Jashtëm Heiko Maas. Erdogan, nga ana e tij, shkoi pak më tej të hënën dhe thirri bojkot.

Dhe Ministri i Jashtëm Heiko Maas (SPD) i ka përshkruar sulmet nga Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kundër Presidentit Francez Emmanuel Macron si një "ultësi të re". Sulmet personale të Erdoganit janë "plotësisht të papranueshme", Gjermania qëndron në luftën kundër ekstremistëve islamikë "në solidaritet në anën e Francës", theksoi Maas të hënën. Ai gjithashtu shprehu "mirëkuptim të madh" për tërheqjen e ambasadorit francez nga Ankaraja.

Zëdhënësi i qeverisë Steffen Seibert, gjithashtu shprehu kritika ndaj Erdogan të hënën në Berlin. "Këto janë deklarata shpifëse që janë plotësisht, të papranueshme," tha Seibert.

Erdogan kishte akuzuar Presidentin Francez për Islamofobi në mosmarrëveshjen mbi karikaturat e profetit Islamik Mohamed dhe e përshkroi Macron si të sëmurë, që duhej të ekzaminohej gjendja e tij mendore .

"Çfarë mund të thuash për një kryetar shteti që trajton miliona anëtarë të besimeve të ndryshme në këtë mënyrë," tha Presidenti turk. "Çfarë problemi ka ky me Islamin dhe Myslimanët?

" Erdogan shtoi se, Macron së pari duhej të "kontrollonte gjendjen e tij mendore". Të hënën Erdogan gjithashtu bëri thirrje për bojkot të produkteve franceze.

Në sfond janë deklaratat e Macron të Mërkurën. Presidenti francez kishte mbrojtur lirinë e shprehjes dhe ishte në anën e atyre që duan të paraqesin ose botojnë karikaturat. Franca do të “qëndroj prapa karikaturave dhe vizatimeve, edhe nëse të tjerët tërhiqen", tha Macron në një shërbim përkujtimor për nder të mësuesit të vrarë Samuel Paty. Ai kishte treguar karikaturat e Muhamedit në klasë dhe u vra në rrugë dhe më pas iu pre koka. Tradita Islame ndalon përshkrimin e profetit.

Kompanitë franceze ndërkohë po përgatiten të bojkotohen mallrat e tyre në vendet arabe. Presidenti i shoqatës më të madhe të punëdhënësve Medef, Geoffroy Roux de Bézieux, u bëri thirrje anëtarëve të hënën të kundërshtojnë një "shantazh" të tillë: "Vlerat tona kanë më shumë rëndësi sesa biznesi ynë," i tha ai stacionit të radios RMC.

Presidenti i punëdhënësit Roux de Bézieux tha të hënën, se sigurisht që ishte "një lajm i keq". Sidoqoftë, thirrjet për bojkot janë ende "të kufizuara, në nivel lokal".

Supermarketet në Katar dhe Kuvajt planifikojnë të bojkotojnë produktet franceze; Mallrat franceze gjithashtu do të ndalohen në Jordani. Kreu i Dhomës së Tregtisë në Aman, i bëri thirrje Macron në një letër dërguar ambasadorit francez në Jordani, për t'i kërkuar falje botës islamike.

Maas theksoi se lufta kundër terrorit islamik nuk duhet të barazohet me racizmin dhe islamofobinë. Ata që e bëjnë këtë po veprojnë në mënyrë të papërgjegjshme dhe po luajnë, në duart e atyre që duan ta ndajnë shoqërinë. "Ne nuk do ta pranojmë atë," tha politikani i SPD.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat