La vajzën e saj 13-vjeçare duke vdekur për të shkuar në pub, arrestohet nëna 45 vjeçare

Evropë

La vajzën e saj 13-vjeçare duke vdekur për të shkuar në pub, arrestohet nëna 45 vjeçare

Më: 29 tetor 2020 Në ora: 15:40
Sharon Goldie dhe Robyn Goldie

Nëna 45 vjeçare e cila la vajzën e saj 13-vjeçare duke vdekur në divan për të shkuar në pub, është burgosur për tre vjet e gjysmë.

Sharon Goldie 45 vjeçe, nuk arriti të kërkonte trajtim mjekësor për vajzën e saj, Robyn Goldie.

13-vjeçarja vdiq në korrik 2018 pasi pësoi një ulçerë në stomak.

Gjykata zbuloi se një javë para se ajo të vdiste adoleshentja u përpoq të mjekohej, por e ëma e ndaloi.

Goldie u deklarua fajtore në një seancë gjyqësore të mëparshme për keqtrajtim dhe neglizhim ndaj vajzës së saj.

Ajo e pranoi se nuk i kishte siguruar vajzës së saj ushqim, veshje ose ngrohje të përshtatshme, duke e goditur atë dhe duke e lejuar atë të pinte kanabis dhe alkool.

Duke e dënuar atë në një Gjykatë të Lartë të ulur në Gjykatën Sherif të Edinburgut sot, Lord Beckett i tha Goldie se ajo tregoi ‘mizori të konsiderueshme për një periudhë të zgjatur’ dhe tha se nuk kishte asnjë alternativë ndaj dënimit me burgim.

‘Sa do i vështirë të ketë qenë kujdesi , vajza iu nënshtrua një kalvari të tmerrshëm neglizhence dhe trajtimi të keq nga vetë e ëma për një periudhë të gjatë.

‘Kishit para të mjaftueshme për të siguruar ushqim për vajzën tuaj, por ju zgjodhët të bleni alkool dhe kanabis në vend të ushqimit të duhur.’

Gjykata zbuloi se Robyn kishte qenë rëndë një javë para vdekjes së saj dhe deri në 24 korrik ishte e zbehtë dhe dridhej.

Vogëlushja kishte nevojë për një ambulancë dhe mjekim të menjëhershëm, por nëna e saj refuzoi.

Ajo gjithashtu refuzoi ofertën e një shoqeje për ta dërguar Robyn në spital me një taksi.

Më 25 korrik, Robyn ishte në kopsht duke i kërkuar një fqinji që ta ndihmonte të merrte një ambulancë dhe duke thënë se ajo nuk mund të merrte frymë, por përsëri Zonja Goldie ndërhyri dhe e mori përsëri brenda.

Më 26 korrik, ditën kur Robyn vdiq, Lord Beckett tha: ‘Vajza juaj kishte dhimbje atë pasdite, ju i dhatë asaj një ilaç kundër dhimbjeve dhe shkuat në pub.

"Në kohën që erdhët në shtëpi, ajo u rrëzua në divan, por ju dhe shoqja juaj shkuat në kopsht për të pirë një pije sepse koha ishte e mirë.

‘Ajo ishte e vdekur një orë më vonë.’

‘Unë mund t’i them "Zotit " se nuk ka asnjë dënim që mund të shqiptojë kjo gjykatë që do të jetë më i madh se ai që ajo po vuan tani si rezultat i veprimeve të saj, vdekjes së fëmijës së saj.’

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat