Putin thotë se nuk është i gatshëm ta njohë Biden si President të SHBA-së

Evropë

Putin thotë se nuk është i gatshëm ta njohë Biden si President të SHBA-së

Më: 22 nëntor 2020 Në ora: 17:56
Biden, Putin

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se nuk do të njohë fitoren e parashikuar të presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden.

Kjo sipas tij, derisa rezultatet të konfirmohen “në një mënyrë legjitime, ligjore” ose derisa fitorja e ish-zëvendëspresidentit amerikan, “të njihet nga pala kundërshtare”.

“Ne do të punojmë me këdo që ka besimin e popullit amerikan”, deklaroi Putin.

“Por ky besim mund t’i jepet vetëm një kandidati, fitorja e të cilit është njohur nga pala kundërshtare, ose pasi rezultatet të konfirmohen në një mënyrë legjitime, ligjore”.

Këto komente, Vladimir Putin, i bëri gjatë vërejtjeve që jepte në televizionin shtetëror rus, të dielën.

Putini thuhet gjithashtu se pretendoi se vonesa, të cilën ai e quajti “një formalitet”, nuk do të dëmtonte marrëdhëniet midis Washingtonit dhe Moskës sepse “nuk ka asgjë për të dëmtuar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat