“Poet i futbollit”/ Papa Françesku homazh për vdekjen e legjendës Diego Maradona

Evropë

“Poet i futbollit”/ Papa Françesku homazh për vdekjen e legjendës Diego Maradona

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 16:13
Papa Françesku

Papa Francesku ka publikuar sot një mesazh të ndjerë për vdekjen e bashkëkombasit të tij Diego Armando Maradona, duke e quajtur atë “poet të futbollit”.

Papa Françesku, i lindur me emrin Jorge Mario Bergoglio, ne llogarine zytare te Vatikanit shkruante: “Vdiq Maradona, poeti i futbollit. Papa Françesku e perfshin në lutje. Bota e futbollit është në zi për vdekjen e futbollistit legjendar argjentinas Diego Armando Maradona, i konsideruar nga shumica si futbollisti më i madh i të gjitha koëhrave.“

“Papa Francesku kujton me dashuri takimin e tij me Maradonën në 2014, me rastin e Ndeshjes së Paqes dhe më pas përsëri në 2015, në kuadër të iniciativës promovuese të sportit Scholas Occurentes.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat