​Sllovenia zhytet në deflacion

Evropë

​Sllovenia zhytet në deflacion

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Sllovenia u zhyt në deflacion më të thellë në nëntor me çmimet e konsumit që bien 0.9 për qind.

Sipas të dhënave të fundit, më parë, në tetor, inflacioni ishte minus 0.1 për qind. Në bazë mujore, çmimet e konsumit në Slloveni u ulën me 0.8 për qind në nëntor, ndërsa në tetor ato u rritën me 0.3 për qind krahasuar me shtatorin, sipas një deklarate nga Byroja Qendrore e Statistikave, raporton Seenews.

Rënia më e madhe nga viti në vit e çmimeve të konsumit, me 1.1 për qind, u regjistrua muajin e kaluar në produktet e naftës, me çmimet e karburantit dhe lubrifikantëve me 21.4 për qind dhe çmimet e naftës për ngrohje me 18.8 për qind.

Për më tepër, çmimet e veshjeve dhe këpucëve ranë përkatësisht me 5.6 dhe 7.5 për qind. Në të njëjtën kohë, çmimet e ushqimeve u rritën me 1.8 për qind. Nga fillimi i vitit 2020 deri në fund të nëntorit, rritja vjetore e çmimeve të konsumit në Slloveni është zero për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat