Afro 5 mijë mjekë e infermierë pritet të vaksinohet masivisht në Skoci

Evropë

Afro 5 mijë mjekë e infermierë pritet të vaksinohet masivisht në Skoci

Më: 16 janar 2021 Në ora: 17:14
Skoci

Rreth 5,000 personel shëndetësor dhe të kujdesit shoqëror pritet të marrin pjesë në vaksinimin masiv të koronavirusit sot në Glasgow, Skoci.

Përhapja e vaksinimit për punonjësit e kujdesit shëndetësor në vijën e përparme po kryhej nga NHS Greater Glasgow dhe Clyde në ndërtesën e Kampusit Skocez Ngjarjeve (SEC), që u shndërrua për përdorim si spitali i urgjencës Louisa Jordan gjatë pandemisë.

Deri në 500 doza të vaksinës Pfizer duhej të administroheshin çdo orë, sipas PA Media.

Kjo vjen ndërsa Skocia regjistroi 1,753 raste të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit dhe 78 vdekje të njerëzve që dolën pozitivë për Covid-19 në 28 ditët e fundit. Numri i infeksioneve të reja është 407 nën 2,160 të njoftuar të premten, por numri i njerëzve që kanë vdekur është 17 më i lartë.

Që nga e premtja në mbrëmje, 1,863 njerëz ishin në spital në të gjithë vendin me Covid-19 të konfirmuar së fundmi. Kishte gjithashtu 145 pacientë në kujdes intensiv, një rritje prej katër.

Duke komentuar përhapjen e vaksinave në Glasgow, sekretari i shëndetësisë, Jeane Freeman, tha:

Të bësh 5,000 vaksina në NHS Louisa Jordan në një ditë të vetme është dëshmi e punës së palodhur të të gjithë stafit në spital dhe unë dua të falënderoj secilin prej tyre për pjesën e tyre në shpërndarjen e programit më të madh të vaksinimit ndonjëherë ndërmarrë në Skoci.

Vaksina na ofron shpresë dhe ndërsa vaksinojmë gjithnjë e më shumë njerëz, shpresa bëhet më e vërtetë.

Më vete, nuk do të jetë e mjaftueshme për të fituar garën kundër këtij virusi. Programi ynë i testimit është thelbësor. Për më tepër, secili prej nesh duhet të ndjekë udhëzimet, t’u përmbahet kufizimeve, të lajë duart, të veshë mbulesa fytyre dhe të mbajë një distancë dy metra nga të tjerët.

Nëse të gjithë luajmë rolin tonë për të shtypur prevalencën e virusit, atëherë vaksinimi mund të bëjë punën që na duhet për të bërë. Bërja e gjithë kësaj do të na mbrojë, mbrojë NHS dhe shpëton jetë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat