Dodik mbetet në listën e zezë të SHBA-së

Evropë

Dodik mbetet në listën e zezë të SHBA-së

Më: 17 janar 2021 Në ora: 22:59
Milorad Dodik

Milorad Dodik ishte në listën e zezë nga Shtetet e Bashkuara në këtë ditë katër vjet më parë. Ndërsa shpresat u mbështetën te Donald Trump se do ta largonte nga lista e zezë, kjo nuk ndodhi.

Sanksionet u vendosën ndaj Dodikut me arsyetimin se rrezikoi zbatimin e Marrëveshjeve të Dejtonit dhe pasuan në një kohë kur ai po intensifikonte kërcënimet për t’u shkëputur Bosnja dhe Hercegovina.

Shpjegimi i Ambasadës së SHBA-së lëshuar në vitin 2017 thotë se “Milorad Dodik kundërshtoi Gjykatën Kushtetuese të Bosnje dhe Herzegovinës dhe shkeli ligjin dhe përbën një kërcënim të rëndësishëm në lidhje me pengimin e zbatimit të Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit”, raporton klix.ba.

Dodik dhe një rreth i vogël njerëzish rreth tij pohuan se ishte një veprim i dëshpëruar nga administrata amerikane në largim, e kryesuar nga Barack Obama.

“Nëse informacioni se Presidenti i Republika Serbe, Milorad Dodik, ishte në listën e zezë nga Shtetet e Bashkuara është i saktë. Ai mund të interpretohet si një veprim i dëshpëruar nga administrata në largim e SHBA-së, por mund të pritet që administrata e re do ta heqë atë nga ajo listë”, tha Aleksandar Vranjesh, këshilltari i Dodikut, i cili ishte atëherë president i entitetit serb të Bosnjës.

Duke qenë se presidenti i ri amerikan, Joe Biden pritet të ketë një politikë më të fortë për ruajtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit të Bosnjës, është mjaft e qartë se nuk do të nxitojë t’i heqë sanksionet ndaj Dodikur, përveç nëse udhëheqësi i SNSD-së ndryshon politikën e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat