Britanikët do ta marrin edhe vaksinën franceze kundër COVID-19

Evropë

Britanikët do ta marrin edhe vaksinën franceze kundër COVID-19

Më: 18 janar 2021 Në ora: 00:49
Foto ilustrim

Mbretëria e Bashkuar po përgatitet të marrë vaksinën e katërt, pasi kompania farmaceutike franceze Valneva do të fillojë të prodhojë 60 milionë doza brenda pak ditësh.

Njerëzit kryesorë të Valnevës shpresojnë të marrin miratimin e organit rregullator shëndetësor të Britanisë së Madhe dhe të fillojnë me shpërndarje më të gjerë në verë.

Thomas Lingelbach, CEO i kompanisë farmaceutike, tha se prodhimi sapo ka filluar dhe se fabrika e tyre në Livingston, Skoci, është një “përparësi”, raporton reuters.

“Ditët na ndajnë nga fillimi i prodhimit masiv të vaksinës. Ne nuk mund ta shpërndajmë atë pa miratimin e organit rregullator, kështu që ne jemi në një farë mënyre në një situatë” trajto-22 “(paradoks), por ne po flasim me njerëz nga organi rregullator”, tha ai.

Mbretëria e Bashkuar deri më tani ka aprovuar përdorimin e vaksinave të bëra nga Pfizer/BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat