Turqi: Për katër ditë vaksinohen mbi 700 mijë punonjës shëndetësorë

Evropë

Turqi: Për katër ditë vaksinohen mbi 700 mijë punonjës shëndetësorë

Më: 18 janar 2021 Në ora: 08:43
Ilustrim

Mbi 700 mijë punonjës të kujdesit shëndetësor në Turqi kanë marrë dozën e parë të një vaksine COVID-19 në katër ditët e para të fushatës së vaksinimit.

Turqia filloi administrimin e vaksinës “CoronaVac” të zhvilluar nga kompania kineze Sinovac Biotech te stafi i kujdesit shëndetësor të enjten.

Grupi i parë prej tre milionë dozash të vaksinës arriti në Turqi në 30 dhjetor.

Dy doza të vaksinës do të administrohen me 28 ditë diferencë. Ata që janë shëruar nga COVID-19 nuk do të vaksinohen në katër deri në gjashtë muaj pas shërimit të tyre.

Turqia ka zbatuar ndalimin e rrugës si gjatë javëve dhe fundjavave që nga muaji i kaluar si pjesë e përpjekjeve për të frenuar përhapjen e virusit.

Më parë këtë javë, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se kufizimet do të lehtësohen gradualisht pasi çështjet COVID-19 janë ulur ndjeshëm kohët e fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat