Nis vaksinimi në Francë për personat mbi 75 vjeç

Evropë

Nis vaksinimi në Francë për personat mbi 75 vjeç

Më: 18 janar 2021 Në ora: 15:31
Foto Ilustrim

Ka nisur këtë mëngjes vaksinimi i përgjithshëm në 833 qendra ad hoc në Francë për personat mbi 75 vjeç.

Jashtë shtëpive të pleqve janë 5 milionë njerëz dhe për 800 mijë personat që preken nga sëmundjet me rrezik të lartë.

Që nga e enjtja, në disa departamente edhe këtë mëngjes është e pamundur të caktohet një takim për një datë më të afërt se disa javë.

Vendet evropiane po vazhdojnë fushatën e tyre të vaksinimit në mënyrë të shpërndarë. Më pak se 500 000 njerëz janë vaksinuar kundër Covid-19 në Francë dhe më shumë se 3.8 milionë, në Mbretërinë e Bashkuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat