Turqia nis vaksinimin edhe për banorët dhe personelin në shtëpitë e të moshuarve

Evropë

Turqia nis vaksinimin edhe për banorët dhe personelin në shtëpitë e të moshuarve

Më: 19 janar 2021 Në ora: 13:05
Foto ilustrim

Pas punonjësve të kujdesit shëndetësor, Turqia sot filloi vaksinimin e banorëve dhe punëtorëve në shtëpitë e kujdesit dhe pleqve kundër coronavirusit të ri (COVID-19).

Qytetarët që qëndrojnë dhe punojnë në shtëpitë zyrtare dhe private të kujdesit, qendrat e kujdesit për personat me aftësi të kufizuara dhe shtëpitë e pleqve nën ambientin e Ministrisë së Familjes, Punës dhe Shërbimeve Sociale morën dozën e parë të vaksinës kineze Sinovac.

Njerëzit e moshës 90 vjeç e më lart, të cilët qëndrojnë në shtëpitë e tyre, bëjnë pjesë gjithashtu në grupin e dytë të personave që do të vaksinohen, raporton Anadolu Agency.

Programi është planifikuar të përfundojë brenda një jave me vaksinimin e gjithsej 87.120 personave, përfshirë 18.450 punonjës dhe 30.000 persona me aftësi të kufizuara në shtëpitë e kujdesit, si dhe 14.470 punonjës dhe 24.200 të moshuar në shtëpitë e pleqve.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, tha dje se sipas orarit, vaksinimi i punonjësve të kujdesit shëndetësor të Turqisë do të përfundojë të mërkurën.

Grupi i parë me 3 milionë doza të vaksinës të zhvilluar nga Sinovac mbërriti në Turqi më 30 dhjetor.

Përveç punonjësve të kujdesit shëndetësor, presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe zyrtarë të tjerë të lartë janë vaksinuar gjithashtu për të inkurajuar njerëzit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat