Një lloj i ri i koronavirusit u zbulua në Slloveni

Evropë

Një lloj i ri i koronavirusit u zbulua në Slloveni

Më: 19 janar 2021 Në ora: 15:57
Slloveni

Në Slloveni, një lloj i ri i koronavirusit u zbulua në një mostër laboratorike, shumë e ngjashme me llojin e zbuluar më parë në Angli, i cili është shumë më ngjitës.

Laboratori Kombëtar për Shëndetin, Mjedisin dhe Ushqimin konfirmoi për agjencinë STA se një virus i ri korona, shumë i ngjashëm me llojin e ri nga Anglia, u gjet në mostrën e shtupës nga një person i cili mbërriti nga Anglia.

Siç është thënë, pjesët e mostrës që ata arritën të analizojnë deri më tani përputhen në mënyrë të përkryer me llojin anglez, por ata nuk arritën të marrin të gjithë sekuencën e gjenomit, kështu që tani për tani ata nuk mund ta konfirmojnë plotësisht atë.

Shtohet se forma e llojit të ri të virusit mbi të cilin duhet të veprojnë antitrupat mbeti e njëjtë, pavarësisht mutacioneve, siç dëshmohet nga rastet nga Anglia ku nuk u vunë re asnjë infeksion i ri me llojin e ri te njerëzit që ishin tashmë të infektuar me virusin e vjetër.

Është përcaktuar gjithashtu që antitrupat e shkaktuar nga infeksioni i parë mbrojnë gjithashtu nga lloji i ri, që do të thotë se vaksina është gjithashtu efektive kundër llojit të ri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat