“Rruga ballkanike”, Gjermania shkatërron një zinxhir të trafikantëve me migrantë

Evropë

“Rruga ballkanike”, Gjermania shkatërron një zinxhir të trafikantëve me migrantë

Më: 19 janar 2021 Në ora: 16:17
Policia gjermane

Sot, policia gjermane zhvilloi kërkime në disa provinca federale me qëllim për të shkatërruar zinxhirin ndërkombëtar të kontrabanduesve të njerëzve, të cilët dyshohen për rrugët ballkanike të organizuara për transferimin e migrantëve në Gjermani.

Zyra e Avokatit të Shtetit në Kempten, në jug të Gjermanisë, dyshon se 19 persona, përfshirë shtetas të Sirisë, Libanit dhe Libisë, që nga viti 2019, të paktën 140 persona, kryesisht shtetas sirianë, janë transferuar në mënyrë të paligjshme në Gjermani.

Migrantët paguanin shuma të mëdha parash për kontrabandë. Kreu i bandës u arrestua në dhjetor në Austri, ku ai është në paraburgim.

Një hetim filloi në vitin 2019 kur policia arrestoi një shofer, i cili ishte përgjegjës për kontrollimin e një rruge ndërkufitare.

“Grupi veproi jashtëzakonisht profesionalisht dhe në një mënyrë të organizuar, transferimi në distancë u koordinua përmes telefonave inteligjentë,” tha Zyra e Prokurorit të Shtetit në Kempten në një deklaratë.

Organet hetimore në Austri, Hungari, Sllovaki, Republikën Çeke, Belgjikë dhe Holandë gjithashtu morën pjesë në operacion.

Numri i azilkërkuesve në Gjermani po bie për të tretin vit radhazi. Në vitin 2019, 111,000 njerëz kërkuan azil në Gjermani, që është rreth 15 për qind më pak se një vit më parë.

Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer beson se numri i azilkërkuesve po bie për shkak të një numri masash të marra kundër “migrimit të pakontrolluar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat