Gjermania e shqetësuar për variantin e ri të coronavirusit

Evropë

Gjermania e shqetësuar për variantin e ri të coronavirusit

Më: 25 janar 2021 Në ora: 19:57
Angela Merkel

Qeveria gjermane njoftoi sot se është jashtëzakonisht e shqetësuar për shkallën e përhapjes së versionit britanik të coronavirusit.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha se lloji i ri i virusit përbën një “kërcënim shumë serioz” për Gjermaninë, ku një numër relativisht i vogël i rasteve të llojit ishin zbuluar deri më tani.

Sipas Seibert, pas një jave mbyllje të plotë, shkalla e infeksionit të virusit më në fund po bie, raporton france24.

“Por në të njëjtën kohë, ne kemi një rrezik shumë real se lloji i mutuar i virusit do të vazhdojë të përhapet aq shpejt sa në vendet e tjera, dhe se numrat shpejt mund të rriten përsëri”, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane.

Shefi i kabinetit të kancelares, Angela Merkel, Helge Braun, tha herët të hënën se ishte vetëm çështje kohe para se një farë e re e coronavirusit të bëhej kryesisht e pranishme në Gjermani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat