Asnjë kontakt me piratët që rrëmbyen ekuipazhin e anijes turke

Evropë

Asnjë kontakt me piratët që rrëmbyen ekuipazhin e anijes turke

Më: 25 janar 2021 Në ora: 21:17
Foto

Piratët që rrëmbyen anëtarët e ekuipazhit turk në një anije mallrash jashtë Gjirit të Guinesë nuk kanë vendosur asnjë kontakt, tha të hënën ministri i jashtëm turk.

“Piratët nuk kanë vendosur kontakte as me familjet [e ekuipazhit], as me ne, as me zyrtarë të ndërmarrjes”, u tha Mevlut Çavusoglu gazetarëve në parlamentin turk, raporton aa.

Çavusoglu vuri në dukje se Ankaraja po ndiqte nga afër ngjarjet, duke shtuar se “Shpresojmë, ne do të shpëtojmë qytetarët tanë dhe t’i sjellim ata në vendin tonë”.

Ai më tej nënvizoi se Turqia kishte dhënë informacionin e nevojshëm për incidentin. “Ne jemi në kontakt me vendet fqinje. Të gjithë po bëjnë përpjekje të mëdha. Kompania që zotëron anijen gjithashtu ka përfunduar të gjitha përgatitjet e nevojshme”, shtoi ai.

Çavusoglu tha se incidenti do të ishte një mësim “kështu që të dy vendet dhe kompanitë në rajon marrin masat e nevojshme”. Anija e mallrave me flamur liberian Mozart u ankorua në Port-Gentil në 11 të mëngjesit (0800GMT) të Dielën.

Ministri i jashtëm turk tha se trupi i një anëtari të ekuipazhit azerbajxhanas, i cili vdiq gjatë incidentit do të transportohej në Azerbajxhan me një aeroplan të Turkish Airlines. Ai vuri në dukje se varrimi ishte kryer në Gabon sipas riteve islamike. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat