​BE do të rrisë eksportet e vaksinave AstraZeneca

Evropë

​BE do të rrisë eksportet e vaksinave AstraZeneca

Më: 26 janar 2021 Në ora: 12:41
Foto ilustrim

BE ka paralajmëruar se do të rrisë eksportet e vaksinave Covid të prodhuara në bllok, pas një mosmarrëveshje me AstraZeneca rreth një ndërprerje të furnizimeve të planifikuara.

Javën e kaluar, AstraZeneca i tha BE-së se po binte në prodhim të vaksinave në objektivin e saj të furnizimit për shkak të problemeve të prodhimit.

Pfizer-BioNTech gjithashtu ka thënë se furnizimet e vaksinës së saj do të jenë më të ulta, duke ngadalësuar kështu vaksinimin e vendeve të BE.

Furnizimi me vaksina është bërë një çështje kritike pasi kombet kërkojnë të ndalojnë nivelet e larta të infeksionit.

AstraZeneca mund të ndikojë poashtu edhe në furnizimet në Mbretërinë e Bashkuar të vaksinës Pfizer-BioNTech, e cila është prodhuar nga SH.B.A. dhe Gjermania. Fabrika belge e Pfizer furnizon Mbretërinë e Bashkuar.

Duke iu përgjigjur komenteve të BE-së, Ministri i Mbretërisë së Bashkuar për Vendosjen e Vaksinave Covid Nadhim Zahawi tha të martën se furnizimet ishin "të ngushta" por shtoi: "Unë kam besim se [AstraZeneca dhe Pfizer-BioNTech] të dy do të na japin sasitë që na duhen për të përmbushur objektivin tonë në mes të shkurtit dhe natyrisht përtej kësaj ".

Komisioneri i Shëndetësisë i BE Stella Kyriakides kishte thënë më parë se blloku i BE - së me 27 anëtarë "do të ndërmarrë çdo veprim që kërkohet për të mbrojtur qytetarët e saj".

BE-ja tashmë është përballur disa herë me radhë me kritika për përhapjen e ngadaltë të vaksinave, të cilat i blen në emër të të gjitha vendeve anëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat