​Trazira në Holandë kundër kufizimeve të COVID-19

Evropë

​Trazira në Holandë kundër kufizimeve të COVID-19

Më: 26 janar 2021 Në ora: 13:50
​Trazira në Holandë

Më shumë se 150 njerëz u arrestuan në disa qytete pas trazirave te fundit në Holandë. Në Roterdam, policia lëshoi të shtëna paralajmëruese dhe gaz lotsjellës, pasi një urdhër emergjence i lëshuar nga kryetari i bashkisë nuk arriti të lëvizte demonstruesit.

Trazirat filluan gjatë fundjavës ndërsa protestuesit filluan përsëri kundër kufizimeve të vendosura rishtas të koronavirusit.

Kryeministri Mark Rutte ka dënuar atë që ai e quajti "dhunë kriminale".

Holanda ka pasur gati një milion raste të konfirmuara me Covid që nga fillimi i shpërthimit, me më shumë se 13,500 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins në SH.B.A., i cili po ndjek pandeminë.

Disa qytete janë zotuar të fusin masa emergjente në një përpjekje për të parandaluar më shumë shqetësime

Plaçkitje në një dyqan pasi një grup i madh i të rinjve u përplasën me policinë në Beijerlandselaan në Roterdam, Hollandë

Kishte skena të mëtejshme të dhunshme në disa qytete në të gjithë vendin të hënën në mbrëmje. Policia e trazirave u përlesh me protestuesit në Amsterdam si dhe Roterdam, Amersfoort dhe Geleen. Policia në Roterdam tha se një numër oficerësh ishin lënduar.

Zjarret u ndezën fillimisht në rrugët e Hagës, ku policia u përpoq të lëvizte grupe të vogla njerëzish që hidhnin gurë dhe fishekzjarre, raporton Anna Holligan e BBC nga qyteti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat