Austria i bën maska të detyrueshme në dyqane, transport publik

Evropë

Austria i bën maska të detyrueshme në dyqane, transport publik

Më: 26 janar 2021 Në ora: 15:57
Foto ilustrim

Austriakët të hënën ndërruan mbulesat e tyre prej pëlhure të fytyrës për maska të gradës mjekësore FFP2, tani të detyrueshme për ata mbi 14 vjeç në transportin publik, dyqane dhe biznese, farmaci, si dhe spitale ose praktika mjekësore, raporton France24.

Austria është ndër vendet e para evropiane që i bën të detyrueshme maskat FFP2.

Masa është pranuar kryesisht pa ankesë, pavarësisht polemikave rreth masave të tjera të tilla si mbyllja e shkollave ndërsa ashensorët e skive mbeten të hapura.

"Për shkak të varianteve (më ngjitëse) të koronavirusit, është e nevojshme të mbroheni më mirë," tha banorja dhe dizajnerja grafike 24-vjeçare e Vjenës, Hannah Zuegner.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat