Të mbijetuarit e Holokaustit marrin vaksinën kundër COVID-19 në ditën e çlirimit të Aushvicit

Evropë

Të mbijetuarit e Holokaustit marrin vaksinën kundër COVID-19 në ditën e çlirimit të Aushvicit

Më: 27 janar 2021 Në ora: 13:04
Foto

Qindra të mbijetuar të Holokaustit në Austri dhe Sllovaki po marrin dozën e parë të vaksinës së coronavirusit, duke pranuar vuajtjet e tyre të së kaluarës me një nderim të veçantë, gjegjësisht 76 vjet pas çlirimit të kampit të vdekjes në Auschwitz, ku nazistët vranë më shumë se një milion hebrenj dhe të tjerë.

Më shumë se 400 të mbijetuar austriakë, shumica në të 80-at ose 90-tat e tyre, po marrin goditjen e tyre të parë të mërkurën në qendrën më të madhe të vaksinimit të Vjenës në qendrën e konventave të kryeqytetit Austri, raporton aljazeera.

“Ne ua kemi borxh atyre,” tha Erika Jakubovits, organizatore e Komunitetit Hebre të Vjenës për vaksinimin. “Ata kanë vuajtur kaq shumë trauma dhe janë ndjerë edhe më të pasigurt gjatë kësaj pandemie”.

Disa nga të mbijetuarit po sillen atje me anije ose me ambulancë, ndërsa të tjerët po vijnë me fëmijët e tyre. Më të përshtatshmit ndër ta janë duke planifikuar marrjen e metrosë.

Jakubovits organizoi vaksinimin me mbështetjen e ministrisë austriake të shëndetësisë dhe zyrtarëve të qytetit të Vjenës. Dymbëdhjetë mjekë, të gjithë anëtarë të komunitetit hebre të Vjenës, dolën vullnetarë për të vaksinuar të mbijetuarit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat