​Britani: Lloji i ri i koronavirusit më shpesh pa humbje të nuhatjes dhe shijes

Evropë

​Britani: Lloji i ri i koronavirusit më shpesh pa humbje të nuhatjes dhe shijes

Më: 27 janar 2021 Në ora: 14:55
Foto ilustrim

Njerëzit që janë pozitivë për llojin e ri britanik të koronavirusit kanë më shumë të ngjarë të raportojnë kollë, dhimbje fyti ose lodhje si simptoma të COVID-19, por kanë më pak të ngjarë të humbin ndjenjën e shijes ose erës, sipas një studimi të kryer nga britanikët Zyra Kombëtare e Statistikave (ONS).

"Humbja e shqisës së shijes dhe nuhatjes ishin dukshëm më pak të zakonshme në pozitive me variantin e ri sesa 'pozitive të trefishtë', e cila është rezultat i një testi PCR që tregon se dikush ka COVID-19, por jo variant britanik ", tha ONS në një analizë të simptomave COVID-19 në Angli, duke mbuluar periudhën nga 15 nëntori 2020 deri më 16 janar 2021, raporton Reuters.

ONS njoftoi se dallime të tjera u vunë re midis atyre me virusin britanik dhe të tjerëve me COVID-19.

Besohet se mutacioni britanik u identifikua për herë të parë në jug-lindje të Anglisë në dhjetor, është më i transmetueshëm dhe gjithashtu mund të shoqërohet me vdekshmëri më të lartë, megjithëse të dhënat që tregojnë një rritje të shkallës së vdekjes nuk janë ende të disponueshme dhe nuk kanë qenë verifikuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat