​Merkel: Vaksinimi i ngadaltë në Evropë është i arsyeshëm

Evropë

​Merkel: Vaksinimi i ngadaltë në Evropë është i arsyeshëm

Më: 1 shkurt 2021 Në ora: 23:57
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbrojti qeverinë e saj nga kritikat se zbatimi i vaksinës gjermane ishte shumë i ngadaltë.

Duke thënë se kishte një arsye të mirë për ritmin e moderuar të Evropës krahasuar me rajonet e tjera.

Duke kërkuar më shumë durim nga publiku, ajo mbeti me premtimin e qeverisë së saj për t'u ofruar të gjithë gjermanëve të rritur një vaksinim kundër COVID-19 deri në fund të tremujorit të tretë 2021, raporton Reuters.

Ajo përmendi vendimin për të kërkuar miratim të rregullt sesa urgjent për vaksinat për të krijuar besimin e publikut dhe vendimin për t'iu përmbajtur intervalit të përcaktuar midis injeksioneve si arsye për ritmin më të ngadaltë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat