​Merkel pro, të tjerët kundër

Evropë

​Merkel pro, të tjerët kundër

Më: 9 shkurt 2021 Në ora: 23:53
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel dëshiron të mbajë kufizimet për të shtypur përhapjen e koronavirusit të paktën deri më 1 mars.

Merkel dhe udhëheqësit e 16 landeve gjermane do të takohen nesër për të diskutuar nëse mund të merren hapa për të zbutur masat që kanë qenë në fuqi që nga nëntori dhe u shtrënguan në mes të dhjetorit, raporton Reuters.

"Duhet të presim deri më 1 mars. Qëllimi im do të ishte që të mos korrigjoja rihapjen duke mbyllur më tej," tha kancelarja gjermane.

“Shkollat fillore, çerdhet, sallonet e bukurisë dhe shitësit me pakicë do të kishin përparësi në çdo zbutje, por qëllimi i përgjithshëm ishte të shmangte një bllokim të ri”, shtoi Merkel.

Daniel Guenter, kryeministri i Schleswig-Holstein dhe një anëtar i lartë i partisë konservatore së Angela Merkel, e kundërshtoi haptas thirrjen e saj.

Ai tha se hapat e parë për lehtësimin e masave të mbylljes duhet të jenë të mundshme këtë muaj dhe se ai mori mbështetje për pozicionin e tij nga kryeministrat e tjerë të shtetit.

Megjithëse numri i infeksioneve të reja ditore është në rënie, ekziston shqetësimi në rritje për ndikimin e llojeve më ngjitëse të virusit në numrin e rasteve.

Merkel u tha pjesëmarrësve në takim se përqindja e infeksioneve të virusit korona të shkaktuara nga varianti, i cili u zbulua për herë të parë në Britani, po dyfishohet çdo 10 ditë dhe se së shpejti mund të bëhet varianti dominues në Gjermani.

Ajo gjithashtu bëri thirrje për një incidencë shtatë-ditore prej 50 rastesh për 100.000 njerëz të jetë një pikë referimi për heqjen e kufizimeve, thanë pjesëmarrësit në takim.

Gjermania raportoi sot 3.379 raste të reja të koronavirusit dhe 481 vdekje të tjera. Incidenca shtatë-ditore në të gjithë vendin ishte 72.8 raste për 100.000 banorë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat