Finlanda mbyll baret, restorantet dhe shkollat për 3 javë

Evropë

Finlanda mbyll baret, restorantet dhe shkollat për 3 javë

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 11:02
Foto ilustrim

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, tha se vendi do të hyjë në një bllokim trejavor që fillon më 8 mars si përgjigje të rritjes së numrit të çështjeve, raporton Reutersi.

Kyçja nuk do të përfshijë një shtetrrethim, por do të përfshijë mbylljen e bareve dhe restoranteve dhe urdhërimin e nxënësve të shkollave që janë 13 vjeç ose më të vjetër, të kalojnë në mësimin në distancë, si edhe kufizimet e mbledhjeve të më shumë se gjashtë njerëzve, tha Qeveria.

Sipas burimit finlandez të lajmeve Yle, kryeministrja Marin tha se varianti shumë infektiv i koronavirusit britanik ishte përhapur në vend që nga Krishtlindjet, i cili mendohet se përbën rreth tre të katërtat e rasteve. Pjesët më të goditura të vendit do të kalojnë në nivelin e dytë të planit treshkallësh të Qeverisë për parandalimin Covidit-19.

Helsinki dhe rrethi spitalor Uusimaa (HUS) si edhe rrethet spitalore në rajonet e Kanta-Häme, Finlanda Jugperëndimore, Satakunta dhe Vaasa janë aktualisht në fazën e transmetimit ose “përhapjes” së komunitetit, sipas informacionit nga Instituti Finlandez i Shëndetësisë dhe Mirëqenies (THL).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat