Gjermani, rihapen parukeritë pas 11 javësh

Evropë

Gjermani, rihapen parukeritë pas 11 javësh

Më: 1 mars 2021 Në ora: 08:02
Foto ilustrim

Berberët dhe parukeritë në Gjermani të cilët janë mbyllur që nga mesi i dhjetorit për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) të hënën do të hapin dyert e dyqaneve të tyre për klientët pas 11 javësh, raporton Anadolu Agency (AA).

Vendimi për të mbyllur berberët dhe parukeritë u miratua në takimin e kancelares gjermane Angela Merkel me kryeministrat e shtetit në 16 dhjetor 2020, pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus.

Në takimin e mbajtur më 11 shkurt, u vendos që berberët dhe parukeritë të mund të vazhdojnë të punojnë nga 1 marsi, si pjesë e zbutjes së masave për shkak të zvogëlimit të numrit të rasteve me koronavirus.

Ky vendim u mirëprit nga berberët dhe parukeritë në të gjithë Gjermaninë.

“Prenotimet tona janë mbushur gjatë gjithë marsit dhe ne kemi filluar të caktojmë prenotime të reja”, tha Ali Kocakaya, një berber në qarkun Charlottenburg.

Duke vënë në dukje se klientët mezi presin rihapjen e parukeritë, Kocakaya vuri në dukje se ata kanë përfunduar përgatitjet për hapjen.

“Klientët që vijnë më herët duhet të presin jashtë. Meqenëse ne punojmë sipas prenotimeve të planifikuara, ne mund të presim klientë vetëm në kohën e caktuar”, shtoi Kocakaya.

Isa Gözcü, i cili punon si berber në qarkun Moabit të Berlinit, tha se ishte i lumtur kur dëgjoi se ata do të lejoheshin të punonin nga marsi.

“Ne kemi marrë shumë masa paraprake, ne dezinfektojmë gjithçka pas qethjes dhe peshqirët dhe mbulesat i kemi me një përdorim. Çdo natë ne dezinfektojmë pajisjet metalike në një makinë dezinfektimi”, tha ai.

Duke përmendur masat që duhet të respektojnë, Gözcü tha se “ne mund të pranojmë vetëm aq klientë sa kemi vende për të punuar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat