Franca dhe Gjermania: Vaksina e AstraZenecas është e sigurt për të gjithë

Evropë

Franca dhe Gjermania: Vaksina e AstraZenecas është e sigurt për të gjithë

Më: 1 mars 2021 Në ora: 16:57
Foto ilustrim

Shkaku i progresit të ngadaltë të vaksinimit kundër COVID-19 sepse po ka mungesa të vaksinave, autoritetet franceze dhe gjermane po përpiqen të bindin qytetarët se vaksina e AstraZeneca është po aq e sigurt sa të tjerat.

Furnizimet me vaksinat e ndërmarrjes britanike-suedeze janë të papërdorura në të dy vendet, duke ngadalësuar luftën kundër pandemisë.

Në Francë, u përdorën vetëm 273 mijë doza të vaksinës AstraZeneca, nga 1.7 milion të marra deri në fund të shkurtit, sipas ministrisë së shëndetësisë.

Të dy vendet nuk e kanë aprovuar vaksinën për personat mbi 65 vjeç, duke ngritur dyshime për efektivitetin e saj në krahasim me Pfizer/BioNTech dhe Moderna.

Ministri i Shëndetësisë franceze, Olivier Veran, vetë mjek, u vaksinua me vaksinën drejtpërdrejt në televizion për të dekurajuar qytetarët. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat