Konsumi i çokollatës zvicerane bie në nivelet më të ulëta në 40 vjet

Evropë

Konsumi i çokollatës zvicerane bie në nivelet më të ulëta në 40 vjet

Më: 1 mars 2021 Në ora: 18:17
Foto ilustrim

Për herë të parë që nga viti 1982, konsumi mesatar vjetor i çokollatës në Zvicër ka rënë nën 10 kg për person.

Mesatarisht, një banor zviceran grumbulloi 9,9 kg çokollatë në vitin 2020, 6.9 për qind më pak se një vit më parë, sipas Shoqatës së Prodhuesve Zviceranë të Çokollatave (Chocosuisse).

Kjo rënie ishte në kurriz të çokollatës së prodhuar në Zvicër, pasi vëllimi i importit të çokollatës së bërë nga jashtë u rrit me 1.8 për qind. dhe pjesa e tij u rrit nga 41 në 43 për qind. Organi i industrisë fajëson masat proteksioniste në shtëpi për rritjen e shitjeve të çokollatave të importuara në Zvicër

“Kjo tendencë po drejtohet nga një asimetri në mbrojtjen kufitare të lëndëve të para dhe produkteve të përpunuara: si rezultat i mbrojtjes së kufirit, disa lëndë të para janë dy herë më të shtrenjta në Zvicër sesa jashtë”, tha një deklaratë nga Chocosuisse të hënën.

Pandemia gjithashtu i dha dëm industrisë. Prodhimi ra me më shumë se 10 për qind në 180 mijë ton. Si rezultat, eksportet ranë me 11.5 për qind në 126 mijë ton. Në total, shitjet e çokollatave ranë me 14.5 për qind në 1.3 miliard euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat