Gjermania nis lehtësimin e masave anti-Covid

Evropë

Gjermania nis lehtësimin e masave anti-Covid

Më: 1 mars 2021 Në ora: 20:33
Foto ilustruese

Teksa një pjesë e vendeve europiane ashpërson sërish masat pas shtimit të infektimeve ditore, Gjermania nisi në këtë ditë të parë të Marsit lehtësimin e tyre. Klientët pritën me gëzimin më të madh hapjen e parukerive. Krahas tyre u hapën edhe shumë biznese jo-thelbësore, të mbyllura si pjesë e masave për frenimin e valës së dytë që hynë në fuqi që rreth mesit të muajit Dhjetor.

Megjithatë, entuziazmi nuk është shumë i lartë pasi mes qeverisë dhe krerëve të rajoneve diskutohen ashpërsimi i radhës i masave që mund të ndodhë shumë shpejtë. Eksperienca ka treguar se rihapja e shkollave dhe e aktiviteteve të kohës së lirë mund të rikthejë nivelet e larta të infektimeve, që aktualisht janë ndër më të ulëta mes vendeve më të populluara në kontinent.

Italia riktheu zonat e kuqe me dy rajonet e para në jug të vendit, ku po ashtu janë mbyllur shkollat. Shtimi i infektimeve detyroi autoritetet të vendosin bllokadën kombëtare të radhës edhe në Çeki, ndër vendet me numrin më të lartë të të prekurve në përpjestim me popullsinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat