Konflikti në Jemen: Mbretëria e Bashkuar shkurton ndihmën duke përmendur presionin financiar nga Covid

Evropë

Konflikti në Jemen: Mbretëria e Bashkuar shkurton ndihmën duke përmendur presionin financiar nga Covid

Më: 1 mars 2021 Në ora: 20:40
Foto

Britania ka prerë në mënyrë drastike ndihmën e saj për Jemenin, i cili është shkatërruar nga konflikti për gjashtë vjet, duke thënë se pandemia krijoi "një kontekst të vështirë financiar për të gjithë ne", shkruan BBC.

Qeveria e MB tha se do të siguronte "të paktën" 87 milion këtë vit, nga 214 milion më pak se vitin e kaluar.

Zyrtarët e ndihmës kanë dënuar prerjen. Shefi i KB, António Guterres, tha se ulja e ndihmës ishte një "dënim me vdekje".

Situata në Jemen është quajtur kriza më e keqe humanitare në botë.

Konflikti filloi në fund të vitit 2014, kur rebelët morën kontrollin në pjesën më të madhe të perëndimit të vendit dhe një koalicion i udhëhequr nga Sauditi i shteteve Arabe filloi një operacion ushtarak për të rivendosur sundimin e Presidentit Abdrabbuh Mansour Hadi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat