Sllovakia nënshkruan marrëveshje për të blerë 2 milion doza të Sputnik V

Evropë

Sllovakia nënshkruan marrëveshje për të blerë 2 milion doza të Sputnik V

Më: 1 mars 2021 Në ora: 21:09
Foto ilustrim

Sllovakia nënshkroi një marrëveshje për të blerë 2 milion doza të vaksinës kundër koronavirusit të Rusisë Sputnik V, tha të hënën Kryeministri Igor Matovic, raporton AP.

Matoviç tha se vendi i tij do të marrë 1 milion vaksina në dy muajt e ardhshëm ndërsa një milion tjetër do të mbërrijë në maj dhe qershor.

Sllovakia është vendi i dytë i Bashkimit Evropian që përdor vaksinën, e cila nuk është miratuar nga Agjencia Evropiane e Barnave, pas Hungarisë. Nuk është regjistruar nga autoriteti i drogës në Sllovaki, por marrëveshja u bë e mundur me miratimin e Ministrit të Shëndetësisë Marek Krajci.

Matoviç tha se kombi prej 5.4 milionësh do të jetë në gjendje të përshpejtojë programin e vaksinimit me 40%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat