Autoritetet e BE po e hulumtojnë vaksinën ruse

Evropë

Autoritetet e BE po e hulumtojnë vaksinën ruse

Nga: Sherif Ramabaja Më: 4 mars 2021 Në ora: 13:45
Ilustrim

Vaksina ruse Sputnik V është injektuar në disa vende për muaj me radhë. Autoriteti përgjegjës i BE-së EMA tani po fillon gjithashtu një procedurë prove. Përgatitja ka disa përparësi.

Një vaksinë tjetër së shpejti mund të jetë në dispozicion për njerëzit në BE. Siç njoftoi Agjencia e Barnave të BE-së EMA, ajo po shqyrton vaksinën ruse Sputnik V. Mbeti e paqartë se kur pritet miratimi. "Procesi i miratimit të rrotullimit" do të vazhdojë derisa të ketë prova të mjaftueshme për një kërkesë për miratimin e tregut. Falë kësaj procedure, kjo mund të jepet më shpejt se zakonisht. Kërkesa për shqyrtim erdhi nga Gjermania - por nga një kompani ruse me seli në Gjermani.

Kompania farmaceutike R-Pharm e paraqiti këtë përmes filialit të saj gjerman, sipas njoftimit të EMA. R-Pharm është me qendër në Gjermani në Illertissen në Bavari (rrethi Neu-Ulm). Në shtator, grupi njoftoi se do të investonte shumë në këtë qendër, në mënyrë që të prodhonte deri në 500 milion doza vaksinash çdo vit. Në atë kohë, megjithatë, u tha që vaksina Astrazeneca duhet të prodhohej atje. Kjo do të dorëzohet në shumë vende. Në shtator u tha gjithashtu se Sputnik V gjithashtu mund të prodhohet në Illertissen(Gejrmani).

Bashkimi Evropian aktualisht nuk është në bisedime rreth blerjes së dozave të vaksinës ruse Sputnik V. Një zëdhënës i Komisionit të BE njoftoi. Nëse do të miratohet, Rusia thotë se mund të japë 50 milion doza për BE që nga qershori. Përparësitë e përgatitjes ruse janë kostoja e ulët dhe mundësia e ruajtjes së saj në temperaturat e frigoriferit. Vaksinat e tjera si ato nga Biontech / Pfizer dhe Moderna, nga ana tjetër, duhet të ngrihen. Ashtu si këto përgatitje, Sputnik V gjithashtu vaksinohet në dy doza.

Republika Çeke, Sllovakia dhe Hungaria, tre vende të BE kanë njoftuar tashmë se duan ta përdorin vaksinën Ruse - megjithëse ende nuk ka miratim në të gjithë BE-në. Pranimi i dozave të para shkaktoi të Mërkurën polemika të nxehtë në qeverinë e Bratislavës. Ministri i Jashtëm Ivan Korcok, për shembull, kritikoi Sputnik V si pjesë e "luftës hibride" të Kremlinit kundër Perëndimit. Në Hungari, substanca, si përgatitja kineze nga Sinopharm, tashmë është e inokuluar.

Shumica e rusëve janë ende skeptikë

Në Gjermani, Kryeministri i Saksonisë-Anhalt Reiner Haseloff foli të mërkurën në favor të vaksinës ruse. "Ne nuk kemi asnjë problem me Sputnik V. Si fëmijë, unë u vaksinova me sukses kundër poliomelitit me një përgatitje ruse (...) Unë do të vaksinohesha me Sputnik V në çdo kohë," tha ai.

Në një sondazh, shumë rusë ishin skeptikë ndaj Sputnik V. Vetëm 30 përqind e rusëve aktualisht janë të gatshëm të vaksinohen me përgatitjen ruse Sputnik V, sipas një sondazhi të botuar së fundmi nga qendra e hulumtimit të opinionit Levada. Arsyet kryesore të përmendura ishin frika nga efektet anësore ( indikacionet, komplikimet ) dhe provat jo të plota klinike.

Rusia tashmë kishte aprovuar vaksinën Sputnik V në verën e kaluar, megjithëse teste të rëndësishme nuk ishin kryer ende deri atëherë. Në fillim të shkurtit, revista mjekësore "The Lancet" publikoi të dhëna mbi efektivitetin e vaksinës. Sipas informacionit rus, vaksina tani është regjistruar në më shumë se 30 vende.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat