Irlanda e Veriut “mollë sherri”

Evropë

Irlanda e Veriut “mollë sherri”

Më: 5 mars 2021 Në ora: 21:38
Komisioni Europian

Komisioni Europian njoftoi se shumë shpejt do të fillojë procedurën ligjore kundër Britanisë pas vonesës së njëanshme në zbatimin e marrëveshjes së Brexit-it për Irlandën e Veriut.

Zv.presidenti i Komisionit, Maroš Šefčovič, tha se njoftimi i qeverisë britanike erdhi si “surprizë shumë negative”.

Ministri britanik i Shtetit, David Frost, tha se qeveria do të zgjaste periudhën transitore që lehtëson tregtinë midis Irlandës së Veriut, që vijon të jetë pjesë e tregut të përbashkët dhe Britanisë deri në një zgjidhje përfundimtare.

Reagimi i Londrës zemëroi Brukselin që akuzoi qeverinë e kryeministrit Boris Johnson se nuk po përmbushte zotimet e traktatit që parashikon mos vendosjes e kufirit midis provincës së Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës.

Në një intervistë me gazetën “Financial Times|, zv./presidenti Šefčovič, që është përgjiegjës për zbatimin e marrëveshjes së Brexit-it, tha se Komisioni Europian po punon për nisjen e procedurës ndëshkimore për shkeljen e marrëveshjes.

“Ne jemi duke punuar dhe përgjigjja do të jetë shumë e shpejtë,” tha ai.

Deklarata vjen pasi kryeministri Boris Johnson u përpoq të minimizojë seriozitetin e mosmarrëveshjes.

“Jam i sigurtë që me pak vullnet këto probleme teknike do të zgjidhen tërësisht,” tha Johnson.

Tensioni ka mbërritur deri në Parlamentin Europian ku ligjvënësit thonë se do të vonojnë ratifikimin e marrëveshjes së plotë.

Protokolli i Irlandës së Veriut në marrëveshjen e Brexit kërkon që provinca të zbatojë ligjet dhe standardet e BE-së dhe të vendosë kontrolle kufitare për mallrat që vijnë nga Britania e Madhe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat