COVID-19/ Italia forcon kufizimet

Evropë

COVID-19/ Italia forcon kufizimet

Më: 8 mars 2021 Në ora: 14:10
Foto ilustrim

Italia ka forcuar kufizimet në disa rajone për shkak të rritjes së numrit të koronavirusit.

Shumë shkolla do të mbyllen përsëri duke filluar nga sot dhe restorantet në zonat e prekura nuk do të hapen për klientët.

Rajoni turistik jugor i Kampanjas, që përfshin Napolin dhe bregdetin amalfitan, tani është rajoni i tretë i vendit me 60 milionë banorë që bëhet një zonë e kuqe me masat më të rrepta, siç përcaktoi të premte Ministria italiane e Shëndetësisë.

Deri më tani Bazilikata në jug dhe rajoni i vogël i Molizes janë zona të kuqe.

Në këto zona të gjitha shkollat ​​duhet të mbyllen dhe njerëzit duhet të lënë shtëpitë e tyre sa më rrallë që të jetë e mundur.

Që nga vjeshta e vitit 2020, qeveria italiane ka ndarë rajone në zona të ndryshme të koduara me ngjyra, në luftën e saj kundër pandemisë.

Midis këtyre është Veneto në veri.

Lombardia, ku jetojnë rreth 10 milionë banorë, tashmë i përket zonës me rrezik të mesëm.

E njëjta gjë vlen për rajonet e Toskanës dhe Umbrias.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat