A është intervista e Meghan dhe Harry një goditje më e rëndë për monarkinë sesa skandali me princeshën Diana?

Evropë

A është intervista e Meghan dhe Harry një goditje më e rëndë për monarkinë sesa skandali me princeshën Diana?

Më: 9 mars 2021 Në ora: 00:17
Diana dhe Meghan

Intervista ekskluzive e Meghan Markle me Oprah Winfreyn ka të ngjarë të jetë aq e fuqishme sa ajo e Princeshës Diana me Martin Bashir të BBC-së në vitin 1995 – e cila shkaktoi një krizë që iu deshën vite e vite monarkisë që ta rikuperojë.

Fjalët e Dukeshës së Sussex mund të jenë potencialisht edhe më sizmike se sa e Princeshës së ndjerë të Uellsit sepse pyetjet që ajo ngre janë më të vështira për t’u përgjigjur nga pallati, raporton cnn.

Harry i tha Oprahas se “Ajo që po shihja ishte historia që përsëritej, por më shumë, ndoshta – ose patjetër shumë më e rrezikshme”.

Për Meghanin, ndjenjat e vetmisë dhe izolimit që e dërguan të mendonte për vetëvrasjen u shtuan vetëm kur, në muajt e saj të fundit të shtatzënisë, asaj iu tha se të porsalindurit të tyre nuk do t’i jepej një titull mbretëror.

Të qenit një Princ ose Princeshë ishte me pak pasoja për çiftin – përveç se mos mbajtja e një titulli do të thoshte që fëmija i tyre nuk do të kishte sigurinë që i vjen me të.

“Është si rregull, mirë, ai duhet të jetë i sigurt”, shpjegoi Meghan. “Por nëse jeni duke thënë se titulli është ajo që do të ndikojë në mbrojtjen e tyre, ne nuk e kemi krijuar këtë makinë përbindëshe rreth nesh për sa i përket klikimit dhe ushqimit tabloid. Ju keni lejuar që kjo të ndodhë, që do të thotë që djali ynë duhet të jetë i sigurt”, pohoi ajo.

Meghan më pas zbuloi se kishte pasur “shqetësime dhe biseda rreth asaj se sa e errët mund të jetë lëkura e saj kur të lindë”. E tronditur dukshëm, Oprah bëri presionin tek dukesha, e cila shpjegoi se Harry kishte disa biseda me mbretër të panjohur.

“Ishte vërtet e vështirë të isha në gjendje t’i shikoja ato si biseda të ndara”, vazhdoi Meghan. Kur u pyet nga Oprah nëse shqetësimi ishte se “nëse do të ishte shumë kafe, kjo do të ishte një problem”, Meghan tha se nuk ishte “në gjendje ta ndiqte”.

“Por kjo – nëse ky është supozimi që po bëni, unë mendoj se ndihet si një siguri mjaft e sigurt, e cila ishte me të vërtetë e vështirë për t’u kuptuar”, shtoi ajo.

Harry refuzoi të shtjellonte specifikat e bisedës më vonë gjatë intervistës dhe shtoi vetëm se “në atë kohë, ishte e vështirë. Unë isha pak i tronditur”. Duka ofroi që nuk ishte hera e parë që tema ngrihej; në të vërtetë, ajo ishte shpallur “që në fillim”.

“Kishte disa shenja të qarta para se të martoheshim se kjo do të ishte vërtet e vështirë”, shtoi Harry.

CNN ka kërkuar komente nga pallati mbretëror, por nuk Mbretëria e Bashkuar nuk i është përgjigjur rrjetit kabllor amerikan.

Pastaj ekziston pretendimi se monarkia dështoi në detyrën e saj të kujdesit për Meghanin kur ajo kishte mendime “shumë të qarta dhe shumë të frikshme” për vetëvrasje. Meghan thotë se u përpoq dhe dështoi të apelojë tek një anëtar i lartë i stafit dhe departamenti i burimeve njerëzore të pallatit, por nuk iu ofrua asnjë mbështetje.

“Unë shkova në institucion dhe thashë se duhej të shkoja diku për të marrë ndihmë. Unë thashë që” kurrë nuk jam ndjerë kështu dhe më duhet të shkoj diku. Dhe mua më thanë që nuk mundja – se nuk do të ishte mirë për institucionin”, zbuloi Dukesha.

Vetëm pasi u martuan, Meghan vlerësoi me të vërtetë atë që kishte marrë përsipër. “Jo vetëm që nuk isha e mbrojtur, por se ata ishin të gatshëm të gënjejnë për të mbrojtur anëtarët e tjerë të familjes, por ata nuk ishin të gatshëm të thoshin të vërtetën për të mbrojtur mua dhe burrin tim”, tha ajo.

Meghan përdori një histori që doli shumë muaj pas dasmës së saj si një shembull. Raporti pretendoi se Meghan kishte bërë që Kate, Dukesha e Kembrixhit, të qante gjatë qepjes së fustaneve të përshtatshme për vajzat me lule, por Dukesha e Sussex tha se ishte në të vërtetë e kundërta.

“Rrëfimi për, duke e ditur, që e bën Kate të qajë, unë mendoj se ishte fillimi i një vrasjeje me karakter të vërtetë”, tha ajo. “Dhe ata e dinin që nuk ishte e vërtetë. Dhe unë mendova, mirë, nëse ata nuk do të vrasin gjëra të tilla, atëherë çfarë do të bëjmë?”, shtoi ajo.

Meghan tha se ishte një kohë stresuese dhe vendosi të mos shtjellonte më tej pasi Kate kishte kërkuar falje dhe gjithçka ishte falur mes tyre, por “ajo që ishte e vështirë për të kapërcyer ishte duke u fajësuar për diçka që jo vetëm që nuk e bëra”.

Nga kupola mbretërore

Jeta mbretërore ka qenë temë e filmave të panumërt, shfaqjeve televizive dhe dokumentarëve, por janë ato të rralla ato që shpesh rrëfejnë të vërtetën.

Në 1995, Diana mori pjesë në një intervistë bombastike për programin Panorama të BBC-së. Princi Charles dhe Diana ishin ndarë tre vjet më parë dhe Charles kishte pranuar në mënyrë të bujshme se kishte një lidhje me Camilla Parker-Bowlesin pas viteve të spekulimeve të tabloideve në një dokumentar të lëshuar në vitin 1994.

Por ishte fjala e thjeshtë e Dianas, “Epo, ishim tre prej nesh kjo martesë, kështu që ishte pak e mbushur me njerëz “që e ktheu intervistën e saj ulur në momentet më të shikuara në historinë e transmetimeve në Mbretërinë e Bashkuar.

Kohët e fundit, intervista e Panorama ishte përsëri në lajme pasi BBC-i nisi një hetim të brendshëm mes akuzave se gazetari Martin Bashir kishte përdorur praktika të pandershme për të intervistuar Princeshën e Uellsit. Megjithatë të enjten, policia britanike njoftoi se ata nuk do të ndiqnin ndonjë hetim të mëtejshëm penal në pretendimet pasi morën këshilla ligjore nga avokatët e tyre, avokati i pavarur dhe nga shërbimi i Prokurorisë së Kurorës.

“Kjo pandemi na ka treguar natyrën e vërtetë të një emergjence globale. Ne kemi mësuar se shëndeti i njeriut, shëndeti ekonomik dhe shëndeti planetar janë thelbësisht të ndërlidhura dhe se pandemitë, ndryshimi i klimës dhe humbja e biodiversitetit janë kërcënime ekzistenciale, të cilat nuk njohin kufij”, tha ai.

Princi i Uellsit, Charles vlerësoi reagimin e njerëzve të Komonuelthit gjatë pandemisë dhe shfrytëzoi rastin për të theksuar lidhjen e krizës me ndryshimin e klimës. Duke qëndruar vetëm për mesazhin e tij të para-regjistruar në Westminster Abbey, ai ishte një nga disa mbretër të vjetër që folën gjatë fundjavës.

Familja mbretërore ishte në gjendje t’i mbijetojë skandalit të Dianës sepse riktheu besimin e publikut në institucion – ndihmuar nga interesi i botës për dy djemtë e saj, William dhe Harry, dhe gratë me të cilat u martuan.

Ajo që “Firma” bën më tej, në përgjigje të kësaj interviste të thellë dhe zbulimet në të, do të përcaktojë nëse mund të kapërcejë afatgjatë dëmin e pësuar nga humbja e Harry dhe Meghan – dy prej mbretërve të saj të vjetër më të dashur – nga radhët e saj.

Detyra e çdo monarkie është të përfaqësojë të gjithë subjektet e saj, por disa njerëz do ta ndiejnë sot se nuk vlen më për ta. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat