Historia e frikshme prapa shtëpisë në mes të një lumi në Francë

Evropë

Historia e frikshme prapa shtëpisë në mes të një lumi në Francë

Më: 9 mars 2021 Në ora: 21:39
Shtëpia në Loire

Fotografitë e ndërtesës trekatëshe të njohur si La maison dans la Loire (Shtëpia në Loire) po qarkullojnë përsëri në internet dhe shumë u habitën nga historia pas saj.

Duke ecur përgjatë lumit Loire jo shumë larg Nantes në Francë, mund të hasni një pamje të pazakontë – një ndërtesë të pjerrët të vendosur në mes të lumit.

Megjithëse për shumëkënd duket si rezultat i një përmbytjeje, shtëpia u vendos me qëllim atje me kërkesë të një artisti francez.

Image

Ideja shkon për artistin francez Jean-Luc Courcoult, i cili e porositi atë si pjesë e Ekspozitës së Artit Estuaire 2007, e cila gjithashtu ftoi një numër artistësh ndërkombëtarë për të krijuar vepra në shkallë të gjerë të frymëzuar nga lumi.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat