Një vizitë e panevojshme

Evropë

Një vizitë e panevojshme

Nga: Johanna Roth, nga gjermanishtja Sherif Ramabaja Më: 7 prill 2021 Në ora: 19:59
Ursula von der Leyen dhe Charles Michel të martën në Rexhep Tajip Erdogan në Ankara

Është një pamje krejtësisht për shijen e Rexhep Tajip Erdogan: dy përfaqësuesit më të lartë të BE-së në sallën e tij madhështore, majtas dhe djathtas të Presidentit Turk, pas tyre flamujt Evropian dhe Turq pranë njëri-tjetrit, Presidenti i Komisionit në përputhje me ngjyrat me një bluzë të bardhë dhe një bluzë të kuqe Blazer. Kjo ishte skena në të cilën Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Charles Michel u takuan me Erdoganin në Ankara. Një vizitë ballë për ballë në mes të pandemisë, veçanërisht në çifte - që është simboli i mirësjelljes së madhe diplomatike. Por pse BE i jep shkas Erdoganit që të jetë kaq i lumtur?

Negociatat nuk janë planifikuar në Turqi, por vetëm përgatitja e tyre, kishte thënë BE paraprakisht. Strategjia ka qenë prej kohësh e qartë: një "axhendë pozitive", siç rikonfirmoi Mishel pas takimit me Erdogan.

BE mbështetet në një sistem shpërblimesh karshi Turqisë: Në këmbim të sjelljes së Erdoganit në Mesdheun lindor, për shembull, lehtësimet e vizave dhe një thirrje e zgjeruar e bashkimit doganor. Turqia e filloi vetë konfliktin mbi hulumtimin e gazit para vetë Qipros -  Erdogan u zmbraps përkohësisht duke u kërcënuar nga sanksionet, por kjo nuk do të thotë që EU do të duhet të tregohej mirënjohëse ndaj Erdoganit. Përkundrazi: kjo krijon një precedent të ndërlikuar.

Shikuar realisht, niveli më i lartë i BE-së ka qenë prej kohësh shumë pasiv për këtë. Kritikat e veprimeve kundër shoqërisë civile në Turqi mbetën të kujdesshme, Erdogan nuk ka frikë nga pasojat për shkeljet e shumta të shtypit dhe të drejtat e lirisë. Përkundrazi, ai me të vërtetë vetë e vërtetoi atë: Pak para vizitës së von der Leyens dhe Michels , ai kishte arrestuar dhjetë admiralë që kritikuan planet e tij për transportin në Bosporus , politikani i të drejtave të njeriut Omer Faruk Gergerlioglu u mor nga shtëpia e tij dhe u dërgua në burg.

BE nuk është e varur aq sa nganjëherë pretendohet

Takimi në Ankara u zhvillua gjithsesi, megjithëse von der Leyen e bëri jashtëzakonisht të qartë se në bisedimet me Erdoganin "respektimi i të drejtave të njeriut dhe sundimi i ligjit janë të një rëndësie thelbësore për BE," shkroi ajo në Twitter . Por pse ishte e nevojshme kjo vizitë, nga e cila Erdogan mund të bëjë një fotografi historike, por në të cilën BE-ja përsëri po shpreh vetëm shpresat? Gjyqësori turk nuk do të bëhet nesër më i pavarur nga kjo, shtypi nuk do të jetë më i lirë dhe Erdogan nuk do të jetë më i besueshëm për sa i përket politikës së jashtme.

Që eksperti i gjelbër i politikës së jashtme Cem Ozdemir kritikoi "vetë – shtëpinë e përbashkët të Brukselit" paraprakisht nuk është plotësisht e gabuar. Përfundimi i kundërt popullor se BE mund të shantazhohet, po. Nuk është aq e varur nga marrëveshja e refugjatëve sa duket ndonjëherë. Marrëveshja është pezulluar de facto për më shumë se një vit, por numri i refugjatëve që vijnë nuk është aq masiv sa kishte kërcënuar Erdogan. Jo më pak sepse BE-ja ka injorancën e vet për të drejtat e njeriut; rojet kufitare të BE nga pala greke reagojnë ndaj mungesës së kontrolleve në palën turke duke i detyruar refugjatët të kthehen, ndonjëherë me forcë. Është e kundërta: Turqia ka nevojë për fonde nga marrëveshja e refugjatëve dhe gatishmërinë e BE për ta pranuar atë. Kjo është një arsye tjetër pse nuk është e nevojshme të gjykohet Erdogani kaq personalisht.

Turqia ka marrë dhe është kujdesur për rreth katër milion refugjatë , ndërsa BE vetëm pjesërisht përmbushi pjesën e saj të marrëveshjes. Paratë që ajo paguan nuk i shkojnë Erdoganit. Përkundrazi, ato rrjedhin në përkujdesjen e refugjatëve - një detyrë që BE nuk dëshiron ta marrë përsipër sepse nuk ishte në gjendje të bie dakord mbi një politikë të përbashkët humanitare të refugjatëve. Është e saktë që tani po mban barrën e më shumë parave, ashtu siç kishte kërkuar Turqia prej kohësh . Përtej kësaj, megjithatë, BE nuk i detyrohet asgjë këtij presidenti dhe sigurisht as një vizite pompoze të shtetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat