Liderët e Ukrainës dhe Turqisë takohen në Stamboll, shkak Rusia

Evropë

Liderët e Ukrainës dhe Turqisë takohen në Stamboll, shkak Rusia

Më: 10 prill 2021 Në ora: 20:34
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka mbërritur në Stamboll të shtunën për t'u takuar me presidentin e Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan.

Një deklaratë nga zyra e presidentit turk është thënë se të dy udhëheqësit do të diskutojnë marrëdhëniet dypalëshe, duke i karakterizuar ato në një "nivel partneriteti strategjik".

Vizita e Zelenskyy në Turqi vjen mes tensioneve të reja në Ukrainën lindore, ku forcat ukrainase dhe separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar që nga viti 2014. Në një vizitë në trupat atje këtë javë, Zelenskyy ka thënë se shkeljet e një armëpushimi të dakorduar në korrik po rriteshin. Autoritetet separatiste gjithashtu kanë akuzuar forcat ukrainase për shkeljen e armëpushimit.

Rusia ka rritur trupat e saj përgjatë kufirit dhe ka paralajmëruar Ukrainën kundër përpjekjeve për të rimarrë kontrollin e territorit të kontrolluar nga separatistët. Kyivi refuzon se po përgatitet për një ofensivë. Struktura ushtarake ruse ka ngritur shqetësime në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Presidenti turk dhe ai rus folën të premten në telefon. Ndër çështjet e diskutuara ishte Ukraina. Kremlini ka thënë se presidenti Vladimir Putin shprehu shqetësimin se Ukraina "kohët e fundit rifilloi provokimet e rrezikshme në vijën e kontaktit".

Turqia është një anëtare e NATO-s. Por Erdogani dhe Putini kanë krijuar një marrëdhënie të ngushtë personale, duke nënshkruar marrëveshje të energjisë dhe tregtisë. Ata gjithashtu kanë negociuar për palët kundërshtare në konflikte, duke përfshirë Sirinë, Libinë dhe Nago-Karabakun.

Zyra e Erdoganit gjithashtu ka thënë se ai do të diskutojë me Zelenskyyn për kushtet e jetesës së tatarëve të Krimesë, të cilët kanë lidhje etnike me turqit. Moska aneksoi Gadishullin e Krimesë në vitin 2014.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat