Markus Söder i gatshëm të kandidojë për kancelar të Gjermanisë

Evropë

Markus Söder i gatshëm të kandidojë për kancelar të Gjermanisë

Më: 11 prill 2021 Në ora: 16:54
Markus Söder

Shefi i CSU-së, bavarezi Markus Soder, tashmë e ka konfirmuar se do t’i hyjë garës për kancelar të Gjermanisë.

Soder të dielën në takimin e mbyllur të grupit parlamentar të Unionit u shpreh se ”nëse CDU do të ishte gati dhe dëshiron të më mbështesë, atëherë unë do të jem gati”.

Kjo është hera e parë që Soeder deklaron publikisht gatishmërinë e tij për të kandiduar për të pasuar Angela Merkel në Kancelari.

Veç tij, edhe Kryetari i CDU Armin Laschet, ka shprehur gatishmërinë për të kandiduar për kancelar të Gjermanisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat