Sërish protestojnë mbështetësit e Gjukanoviqit, kërkojnë dorëheqjen e Krivokapiqit

Evropë

Sërish protestojnë mbështetësit e Gjukanoviqit, kërkojnë dorëheqjen e Krivokapiqit

Më: 11 prill 2021 Në ora: 21:51
Foto

Qytetarët e Podgoricës filluan sërish të tubohen për të protestuar kundër kryeministrit, Zdravko Krivokapiq, të cilit po i kërkohet dorëheqja.

Një grup qytetarësh i quajtur “Pranvera Malazeze” thotë se ata nuk i përkasin partive politike dhe grupeve të interesit përreth tyre.

Pjesëmarrësit e mbledhjes mbajnë flamuj të Malit të Zi, NATO-s, si dhe flamurin e kryqtarëve gjersa dëgjohen edhe këngë patriotike, raporton rtcg.

Sot, si dje, qytetarët, mbështetës të presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, bllokuan rrugën Podgoricë – Nikshiq afër Bogetiqit, për shkak të së cilës dy persona u ndoqën penalisht dhe akuza për kundërvajtje u ngritën kundër nëntë personave.

“Bordi Nismëtar i Qytetarëve të Lirë”, siç e quajnë vetë qytetarët që bllokuan rrugën, njoftuan më parë radikalizimin e protestës nëse qeveria nuk përmbush kërkesat e tyre deri nesër.

Ndryshe, Krivokapiq vuri në dukje se është detyrim i të gjitha subjekteve politike të ftojnë mbështetësit e tyre, të heqin dorë nga tubimet, të qëndrojnë në shtëpi dhe t’u kthehen detyrimeve të përditshme, paqes, rendit dhe punës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat