Në takimin e parë pas “Sofagate”, Von der Leyen ishte shumë e qartë

Evropë

Në takimin e parë pas “Sofagate”, Von der Leyen ishte shumë e qartë

Nga: AFP/Sherif Ramabaja Më: 12 prill 2021 Në ora: 21:45
Ursula von der Leyen

Gjatë vizitës së udhëheqësve të BE-së te Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, pati një skandal: Nuk kishte kolltuk për Presidenten e Komisionit von der Leyen. Tani ajo pati takim për herë të parë me kolegun e saj të thyer Charles Michel.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen u takua me Presidentin e Këshillit Charles Michel për herë të parë që nga çështja "Sofagate" për të diskutuar protokollin e saj gjatë një vizite të përbashkët në Turqi. Sipas Komisionit të BE, Michel dhe von der Leyen mbajtën pasdite takimin e tyre të përjavshëm në Bruksel. Von der Leyen e bëri të qartë "se ata nuk do të lejojnë përsëri një situatë të tillë", tha ajo nga qarqet e BE.

Skandali diplomatik ndodhi gjatë një vizite nga udhëheqësit e BE-së te Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Një video tregon se si von der Leyen fillimisht ndalet e befasuar në fillim të takimit në zyrën presidenciale të Martën dhe reagon me një "Um" kur Erdogan dhe Michel ulen në dy kolltuqe pranë njëri-tjetrit - një kolltuk i tretë mungonte. Krerja i komisionit duhej të zinte vend në një divan në një distancë të konsiderueshme.

Ngecja nga Leyens para kamerave kishte shkaktuar zemërim në Bruksel. Qeveria turke u përball me akuza për mizogjini. Por kishte edhe kritika masive për Michel, sepse ai nuk kishte protestuar menjëherë kundër trajtimit të von der Leyen.

Në një intervistë për gazeta të ndryshme evropiane, Belgu ishte penduar: "Unë nuk e fsheh faktin që nuk kam fjetur mirë natën që atëherë, sepse ato skena në kokën time vazhdojnë të luhen", tha Michel. Institucioni i tij, Këshilli i Shteteve Anëtare, megjithatë, theksoi gjithashtu se Presidenti i Këshillit, si përfaqësues i vendeve të BE, ka përparësi protokolli kur viziton vendet e huaja.

Komisioni e mohon këtë interpretim

Komisioni e mohon këtë interpretim dhe u bën thirrje Presidentëve të të dy institucioneve që të marrin statusin e njëjtë të protokollit. Tani duhet gjetur një "modus vivendi" "në mënyrë që të shmangen situatave të tilla në të ardhmen", tha një zëdhënës i von der Leyens. Ekipi juaj i dërgoi një listë me pesë artikuj ekipit të Michel.

Sidoqoftë, Këshilli sheh "një numër kushtesh" me qëllim të "dobësimit të Këshillit Evropian". "Komisioni tani po përfiton nga ky incident," tha një përfaqësues i këshillit të agjencisë së lajmeve AFP. Zëdhënësi i Von der Leyen e hodhi poshtë këtë përfaqësim.

Eurodeputetët kryesorë thirrën një seancë dëgjimore në seancën plenare mbi incidentin. Të martën, Mishel dhe von der Leyen së pari do t'i përgjigjen pyetjeve të udhëheqësve të grupit. Një debat në seancën plenare të Parlamentit të BE është planifikuar gjithashtu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat