Franca ndalon fluturimet e shkurtra, pasagjerët mund ta shfrytëzojnë trenin

Evropë

Franca ndalon fluturimet e shkurtra, pasagjerët mund ta shfrytëzojnë trenin

Më: 13 prill 2021 Në ora: 11:48
Foto ilustrim

Masa është pjesë e planeve më të gjera për të ulur emetimet e karbonit.

Franca ka ndaluar fluturimet e shkurtra të brendshme, ku pasagjerët mund të shfrytëzojnë për udhëtime të tilla trenin.

Ligjvënësit francezë kaluan masën për të hequr këto rrugëtime, ku i njëjti udhëtim mund të përfundojë me hekurudhë në nën dy orë e gjysmë.

Industria e aviacionit ka kritikuar masën pas një prej viteve më të vështira për industrinë e aviacionit, ndërsa disa aktivistë të klimës thonë se kjo nuk do funksionojë aq larg – një forum i klimës së qytetarëve i ngritur për të këshilluar qeverinë që fillimisht propozoi të shfuqizojë fluturimet ku udhëtimi ekuivalent i trenit zgjati nën katër orë.

Ministrja e Industrisë Agnes Pannier-Runacher i tha radios Europe 1 se e dinë që aviacioni është një kontribues i dioksidit të karbonit dhe se për shkak të ndryshimit të klimës duhet të zvogëlojnë emetimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat