Putini deshi të investojë miliarda, por investitorët po ikin prej tij

Evropë

Putini deshi të investojë miliarda, por investitorët po ikin prej tij

Nga: gjermanishtja Sherif Ramabaja Më: 13 prill 2021 Në ora: 18:30
Presidenti Putin

Investime me vlerë miliarda dollarë, ekonomia ruse donte të kthehej në rrugën e duhur në kohën para zgjedhjeve të ardhshme. Se si do të paguajë Presidenti Putin për këtë, është ende e paqartë. Ndoshta jo me të ardhura nga obligacionet - sepse askush nuk i dëshiron bonot ruse për momentin.

Duke qenë se Rusia konsiderohej një nga epiqendrat e Evropës në pandeminë e koronavirusit, ekonomia atje u zhvillua çuditërisht mirë. Vendi humbi vetëm tre përqind të prodhimit të tij ekonomik në vitin 2020. Kjo nuk është as gjysma e rënies prej 7.8 përqind gjatë krizës financiare. Për krahasim: Prodhimi i brendshëm bruto i Gjermanisë ra me 5.0 përqind në vitin 2020, vetëm 0.7 pikë përqindje më pak se në vitin 2009.

Nëse Presidenti Vladimir Putin ka rrugën e tij , ky dëmtim ekonomik së shpejti duhet të harrohet. Miliarda investime pritet të rikthejnë ekonominë ruse në majat e saj, në kohë para zgjedhjeve parlamentare në vjeshtë. Por është ende e paqartë nga do të vijnë fondet.

Kryeministri Mikhail Mishustin dhe qeveria e tij tashmë janë duke eksploruar burime të përshtatshme, njoftoi agjencia e lajmeve Bloomberg , duke cituar persona të brendshëm. E gjithë kjo nuk është ende zyrtare, prandaj Mishustin dhe kolegët e tij punojnë në fshehtësi, thuhet më tej. Prandaj, oficerët bëjnë punën e tyre në një bunker të mbrojtur të teknologjisë së lartë në rrethin qeveritar të Moskës - hyrja vetëm me njohjen e fytyrës.

Bonot ruse vetëm me vlerë 7.4 përqind - investitorët ikin gjithsesi

Ende nuk dihet se sa para qeveria ka në plan, të mbledhë për programin. Sipas Bloomberg, Putini tashmë ka urdhëruar zgjedhjen e disa projekteve të infrastrukturës. Një trilion rubla (rreth 10 miliardë euro) do të derdhen në linja të reja trenash, ura dhe porte. Matur kundër programeve stimuluese ekonomike të filluara së fundmi në vendet e tjera, kjo ka të ngjarë të jetë vetëm maja e ajsbergut.

Prandaj është në një kohë të gabuar që investitorët e huaj po i thonë lamtumirë tregjeve të bonove të Rusisë. Për herë të parë në gjashtë vjet, pjesa e tyre midis mbajtësve të të ashtuquajturave letra OFZ është nën 20 përqind, shkruajti " Moscow Times ". Këto bono janë emetuar në rubla - dhe kanë qenë prej kohësh një goditje e madhe midis investitorëve.

Arsyeja për këtë është e qartë: OFZ dha kohët e fundit pothuajse 7.4 përqind, katër herë më shumë sesa obligacionet e qeverisë amerikane. Akoma, investitorët e huaj shisnin bono OFZ për 120 miliardë rubla vetëm muajin e kaluar. Një ankand i gazetave në fund të marsit, madje duhej të anulohej për shkak të mungesës së kërkesës.

Putini, një “vrasës”: Tensionet e reja po rëndojnë në tregun e bonove

Analistët shpjegojnë fluturimin e investitorëve të huaj, kryesisht me rreziqe gjeopolitike dhe një ndalim të mundshëm tregtar për investitorët amerikanë. Ata nuk lejohen të investojnë në bono në euro nga Rusia gjithsesi - por ata janë në OFZ. Investitorët mund të ndalohen ta bëjnë këtë si pjesë e sanksioneve të reja.

Tensionet e reja midis Putinit dhe Presidentit të SHBA Biden dhe gjithashtu Ukrainës sjellin rreziqe. Që kur Biden u inaugurua, Shtëpia e Bardhë ka qenë në një kurs ballafaqimi me Kremlinin dhe Biden e quajti homologun e tij një "vrasës". Marshimet e trupave në kufi për në Donbass për të luftuar në Ukrainë, e bëjnë pjesën tjetër plot rreziqe në marrëdhëniet e tensionuara midis Rusisë dhe Perëndimit.

Vlera e dobët e Rusisë dhe rubla e dobët gjithashtu luajnë një rol për investorët. Me fillimin e pandemisë, zhvlerësimi i monedhës ruse u përshpejtua. Një euro vlente vetëm rreth 70 rubla në fillim të vitit 2020 dhe tani është mbi 90 rubla. Kjo rënie e çmimeve i gllabëron të gjitha fitimet, që mund të arrihen me OFZ.

Vetëm një hap sipër "hedhurinës"

Përveç kësaj, të tre agjencitë kryesore të vlerësimit - Fitch, Moody's dhe Standard & Poor's - e kanë vlerësuar aftësinë e kreditimit të Rusisë vetëm një hap mbi "hedhurinat". Nëse vlerësimi përkeqësohet, investitorët institucionalë mund të detyrohen të shesin aksionet. Investitorët thonë se një rënie në nivelin e hedhurinave aktualisht nuk ka gjasa për shkak të rezervave valutore të vendit, politikës së kujdesshme financiare dhe rritjes së çmimeve të naftës .

Sidoqoftë, ikja e investitorëve nga OFZ është një problem për vendin. Që nga aneksimi i Krimesë në 2014, Ministria e Financave e Rusisë është mbështetur kryesisht në këto letra në vend të bonove në monedha të huaja, për të kapur tregun e kapitalit. Në mënyrë që të financojnë planet stimuluese të Putinit, Mishustin dhe kolegët e tij duhet të kërkojnë burime të tjera parash.

Sipas Bloomberg, një mundësi është fondi "i motit të keq" të vendit. Ekuivalenti prej 155 miliardë eurosh po dremitin atje. Por as nuk ofron para. Në pikëpamje të sanksioneve të reja, Kremlin gjithashtu ka nevojë për rezerva për raste urgjente. Alternativat do të ishin një zbutje e rregullave të buxhetit, tërheqje e fondeve nga projekte të tjera apo edhe taksa më të larta.

Shitja e madhe ka ende për të ardhur, thonë analistët

Edhe nëse Kremlini mbledh kapitalin, vetë investimet mund të shkaktojnë probleme. Banka qendrore e Rusisë tashmë ka paralajmëruar kundër shpenzimeve të tepruara. Këto mund të rrisin normën aktuale të inflacionit prej 5.7 përqind, (madje) edhe më tej se vlera e synuar prej katër përqind e bankës qendrore dhe të bëjnë të nevojshme rritjen e shpejtë të normës së interesit.

Kjo tingëllon mirë për obligacionet në fillim, por kthimi i vërtetë në letër është më i vogël nëse inflacioni rritet dhe rubla vazhdon të zhvlerësohet si rezultat. Në përgjithësi, investitorët nuk duhet të tundohen nga normat e OFZ. Përveç rrezikut të kursit të këmbimit, shumë analistë shohin që shitja e madhe ende po vjen, sipas " Handelsblatt ".

Deri më tani, arratisja nga letrat me vlerë ka qenë vetëm "menaxhimi i pozicionit kozmetik", citoi gazeta Sofija Donez, ekonomiste në bankën ruse Rilindja. Filiali i investimeve i bankës shtetërore VTB gjithashtu pret që kapital i mëtejshëm i huaj do të rrjedhë në javët e ardhshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat