1 vit nga pandemia, fëmijët spanjollë nisin mësimin në plazh

Evropë

1 vit nga pandemia, fëmijët spanjollë nisin mësimin në plazh

Më: 13 prill 2021 Në ora: 20:05
Fëmijët spanjollë nisin mësimin në plazh

A tingëllon si ëndërr të kesh shkollë në plazh? Pas një viti mësimi në distancë dhe klasave të distancuara nga shoqëria, një shkollë në rajonin spanjoll të Murcia po bën pikërisht këtë, duke u përpjekur të kombinojë ajrin e pastër dhe një mënyrë të re të mësimdhënies.

Jashtë shkollës Felix Rodriguez de la Fuente, fëmijët me maska ​​ulen përpara një dërrasë të zezë portative në rreshtat e tavolinave të gjelbërta të vendosura mjeshtërisht në brigjet me rërë të Playa de los Nietos (Plazhi i Nipërve).

“Është e sigurt, fëmijët po argëtohen shumë”, tha mësuesi i anglishtes Juan Francisco Martinez. “Atë që ata mësojnë këtu nuk e harrojnë.”

Disa nxënës zbathur lëviznin gishtërinjtë e tyre në rërë, ndërsa të tjerët u përkulën mbi librat e tyre të punës për të parandaluar flladin e ajrit që të frynte letrat në det.

Mësimet janë pjesë e një projekti më të gjerë të njohur si “Ajri i freskët”, i cili synon të krijojë cilësi më të mirë të ajrit për fëmijët gjatë pandemisë COVID-19, përfshirë përmes të mësuarit në ajër të hapur.

Mësuesit fillojnë përgatitjen e plazhit në orën 8 të mëngjesit. Tetë klasa marrin pjesë në mësimet 20-minutëshe dhe grupet rrotullohen nëpër zona të ndryshme.

Fëmijët në shkollë janë të moshës 3 deri në 12 vjeç dhe deri më tani nuk ka pasur raste të raportuara të koronavirusit.

“Më pëlqen të shkoj në plazh!” tha Antonio Fernandez, 9 vjeç. “Unë preferoj të jem në plazh sepse ndihem më i relaksuar dhe komod”.

Luz, 10 vjeç, tha: “Kjo është shumë e mirë sepse jam me miqtë e mi, jam në plazh, e dua plazhin, në verë gjithmonë vij këtu për të notuar çdo ditë dhe e dua rërën.”

Dhe nuk është vetëm vendosja e plazhit. Anëtarët e një shoqate të banorëve aty pranë kanë sjellë në jetë epokën Romake duke u veshur ndërsa ushtarët dhe peshkatarët lokalë u kanë treguar fëmijëve rrjetat e tyre dhe u kanë shpjeguar se nga vjen darka e tyre.

“Peshkatarët i mësuan studentët se si të peshkoninse si ata vetë kanë qenë në gjendje të na ushqejnë në kohë pandemie,” tha drejtori Alfonso Vera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat