Dëshmitari i zjarrit në Notre Dame i përlotur kujton dramën e vitit 2019

Evropë

Dëshmitari i zjarrit në Notre Dame i përlotur kujton dramën e vitit 2019

Më: 15 prill 2021 Në ora: 13:07
Notre Dame

Pikërisht dy vjet pasi një zjarr aksidental kaploi katedralen më të famshme të Parisit dhe tronditi botën, presidenti francez Emmanuel Macron i bëri një vizitë Notre Dames.

I rrethuar nga ministra, arkitektë dhe madje gjenerali në pension Jean-Louis Georgelin, i cili po mbikëqyr restaurimin, Macron inspektoi përparimin e punëve në një përpjekje për t’i dhënë publikut francez të lodhur nga virusi disa shpresa se një datë e përfundimit të punimeve do të vie.

Ndërkohë punëtorët vazhdojnë me seriozitet për të rivendosur xhevahirin e dikurshëm të arkitekturës gotike franceze.

Macron tha se katedralja do të përfundonte deri në vitin 2024, megjithatë zyrtarët tani e pranojnë hapur këtë datë përfundimi si joreale, pasi ata përmendin faktorë të tillë si pandemia COVID-19 që kanë ngadalësuar ritmin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat