Princi Edward do të trashëgojë titullin e Princ Filipit

Evropë

Princi Edward do të trashëgojë titullin e Princ Filipit

Më: 17 prill 2021 Në ora: 23:02
Princi Philip dhe Princi Edward

Princi Philip njihej si Duka i Edinburgut.

Rince Philip iu dha titulli i Dukës së Edinburgut kur ai u martua me Princeshën Elizabeth në 1947, por pas vdekjes së tij më 9 Prill, pritet të kalojë te një anëtar tjetër i familjes mbretërore, shkruan Hello Magazine.

Djali i vogël i Mbretëreshës dhe Princit Philip, Princi Edward, përfundimisht do të trashëgojë titullin e Dukës së Edinburgut.

U njoftua në 1999 kur Edward u martua me Sophie Rhys-Jones se ai do të ndiqte babanë e tij si Duka i Edinburgut. Princit iu dha titulli i Earl of Wessex para martesës së tij.

Sidoqoftë, Edward nuk pritet të marrë titullin menjëherë pas vdekjes së babait të tij. Likelyshtë e mundshme që ai do të duhet të presë që Princi Charles të bëhet Mbret për t’u bërë Duka i Edinburgut.
Në përputhje me Letrat Patentën e lëshuar kur George VI i dha Filipit titullin në 1947, Princi i Uellsit, si djali i madh i Dukës, trashëgon titullin Duka i Edinburgut, por me hyrjen eventuale të Charles në fron, titulli do të bashkohet me Kurora dhe mund t’i rikthehet përsëri Edward.

Vendimi për t’i dhënë Eduardit titullin u mor në njohje të punës së tij dhe angazhimit ndaj tij, me Çmimin e Dukës së Edinburgut – për të cilin ai është një i besuar, si dhe kryetar i Çmimit Ndërkombëtar të Dukës së Edinburgut

Gruaja e Edward, Sophie, përfundimisht do të bëhet Dukesha e Edinburgut – një titull mirësjellje i cili u mbajt nga Mbretëresha.

Në ditëlindjen e tij të 55-të në 2019, Earl of Wessex iu dha një titull i ri nga Mbretëresha për ta përdorur në Skoci. Monarku e shënoi rastin duke e emëruar atë Earl of Forfar, dhe gruan e tij Sophie si Konteshë të Forfar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat