17 vjeçari në Zvicër planifikonte masakër në xhami për t’i vrarë të gjithë myslimanët, tani është në arrati

Evropë

17 vjeçari në Zvicër planifikonte masakër në xhami për t’i vrarë të gjithë myslimanët, tani është në arrati

Nga: G.B Më: 19 prill 2021 Në ora: 10:10
Një i ri nga Zvicra Lindore thuhet se kishte planifikuar një masakër në Zvicër. (Imazhi i simbolit)

Një i ri nga Zvicra Lindore thuhet se kishte planifikuar një masakër në Zvicër. Ai aktualisht është ende i lirë, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Miran S. (emri i ndryshuar) nga Zvicra Lindore është plot urrejtje për myslimanët. Në vitin 2019, 17-vjeçari njoftoi në mediat sociale se donte të "vriste të gjithë këta myslimanë".

Ai publikoi pjesë nga një video e sulmit në Christchurch, në të cilën një neo-nazist australian vrau 51 myslimanë në dy xhami në Zelandën e Re në Mars 2019.

"Kështu do të doja të bëja edhe në Zvicër", kishte shkruar ai. Në bisedë ai gjithashtu lejon që të dihet se ka një xhami afër.

Edhe pse u arrestua nga policia e kantonit, ai u la i lirë pas një kohe të shkurtër dhe më pas vazhdoi në grupet e tij të bisedës.

Image
Ai arriti të ikte nga Qendra e Masave Uitikon

Ai porositi eksploziv në një farmaci

Familja e tij jeton në një fshat në Zvicrën Lindore. Miran S. ka rrënjë ballkanike. Nga vjen kjo urrejtje ndaj myslimanëve? Në mediat sociale ai shkruan disa herë fjali si: "Unë kam porositur pararendës, mund të bëj bomba, kam armë". Familja e Miran S. pretendon se ai nuk është serioz në lidhje me kërcënimet e tij.

Miran S. thuhet se ka porositur 7.5 kilogram aceton, 4 kilogram peroksid hidrogjeni dhe 5 kilogram acid klorhidrik në një farmaci në internet. Farmacia bëhet e dyshimtë, bllokon porosinë dhe e raporton atë në Zyrën Federale të Policisë (Fedpol). Kjo mund të jetë përdorur për të prodhuar TATP shumë shpërthyese. TATP është i ndjeshëm ndaj ndikimit, kështu që një numër mjaft i madh i vrasësve të Shtetit Islamik e shpërthejnë aksidentalisht atë në vete gjatë prodhimit.

Ai arriti të shpëtonte nga Qendra e Masave Uitikon

Tani 19-vjeçari arrestohet për herë të dytë dhe qëndron i mbyllur për një periudhë më të gjatë kohore.

Por disa muaj më parë ai arriti të shpëtonte nga Qendra e Masave Uitikon. Thuhet se ai është vendosur në Ballkan.

Image
Ministrja e Drejtësisë Karin Keller-Sutter bën fushata për ligjin anti-terror.

Procedimet penale janë duke vazhduar kundër tij nga përfaqësuesi ligjor i të rinjve, e cila ende nuk ka përfunduar. Të përfshirë janë edhe autoritetet e sigurisë së kantonit përgjegjës dhe qeveria federale.

Ju e vlerësoni Miran S. si shumë të rrezikshëm. Thjeshtë prezumimi i pafajësisë. Fedpol nuk dëshiron të komentojë mbi këtë çështje. Zvicra do të votojë mbi ligjin anti-terror në 13 qershor. Ministrja e Drejtësisë Karin Keller-Sutter po bën fushatë për këtë dhe ajo përmendi edhe Miran S.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat