Zvicra zbut masat antiCOVID përkundër rritjes së rasteve

Evropë

Zvicra zbut masat antiCOVID përkundër rritjes së rasteve

Më: 19 prill 2021 Në ora: 13:56
Zvicër

Zvicra ka zbutur masat antiCOVID, edhe pse numri i rasteve po rritet.

Baret dhe restorantet do të jenë në gjendje të rihapin tarracat në natyrë, disa mësime universitare mund të rifillojnë, madje edhe palestrat dhe kinematë mund të hapen për sa kohë që respektohen masa të rrepta të sigurisë.

Qeveria thotë se lëvizja është e justifikuar sepse ato po rriten shumë ngadalë, programi i vaksinimit po përshpejtohet dhe spitalet nuk janë të rënduara.

Nëse funksionon, Zvicra mund të dalë nga kriza pandemike relativisht e padëmtuar në krahasim me fqinjët e saj. Nëse jo, dhe vala e tretë ngrihet, zviceranët janë në një verë shumë të vështirë, shkruan BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat