​Putin dhe Erdogan në prodhimin e Sputnik në Turqi

Evropë

​Putin dhe Erdogan në prodhimin e Sputnik në Turqi

Më: 5 maj 2021 Në ora: 19:36
Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan biseduan sot për prodhimin e mundshëm të vaksinës ruse Sputnik V në fabrikat turke dhe për shpërndarjen e kësaj vaksine në Turqi duke filluar në maj.

"Ata diskutuan në detaje mbi temën e luftimit të përhapjes së virusit korona, duke marrë parasysh situatën epidemiologjike në Turqi," tha Kremlini pas një bisede telefonike midis dy udhëheqësve, raporton TASS.

Siç u tha, u theksua se Rusia mbetet e gatshme për të forcuar bashkëpunimin praktik në atë drejtim.

Në veçanti, organizimi i dërgesave të vaksinës ruse Sputnik V në kohën më të shkurtër të mundshme, duke filluar këtë muaj, po konsiderohet, tha Kremlini në një deklaratë, duke shtuar se prodhimi i përbashkët i vaksinës në kompanitë turke është planifikuar gjithashtu.

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë diskutuan sot telefonin dhe tema të tjera, duke përfshirë Libinë, Sirinë, Nagorni Karabakh dhe turizmin.

Rusia dhe Turqia do të vazhdojnë të mbështesin përpjekjet e qeverisë së unitetit kombëtar në Libi, duke marrë parasysh interesat e forcave kryesore politike dhe rajonin e vendit, njoftoi sot shërbimi për shtyp i Kremlinit në lidhje me rezultatet e telefonatës.

Udhëheqësit gjithashtu riafirmuan qëllimin e tyre për të vazhduar bashkërendimin e punës për avancimin e dialogut ndër-sirian, tha Kremlini në një deklaratë sot.

Putini dhe Erdogan diskutuan gjithashtu zgjidhjen e problemit të Nagorno-Karabakhut, si dhe aktivitetet e qendrës ruso-turke që monitoron armëpushimin dhe ndërprerjen e të gjitha armiqësive në zonën e konfliktit.

Presidentët presin që masat e marra për të shtypur epideminë do të mundësojnë një përmirësim të dukshëm të situatës dhe rinovimin e lidhjeve dypalëshe në sferën e turizmit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat